+ 385 92 372 1 777 | PON-PET od 08:00 do 17:00 sati, SUB od 08:00 – 13:00 sati | dobarzivot.net@gmail.com

Objavljeno: 13. srpnja 2015.
Ažurirano: 5. studenoga, 2021.

NAOČALE: Obavezni dio nautičke opreme

Print Friendly, PDF & Email

Sunčane naočale za nautičara nisu šminka, već elementarna potreba. Znanstvenici i liječnici stalno upozoravaju na pogibeljnost sunčanja bez zaštite, te propisuju i kakve točno naočale trebaju biti da bi se oči zaštitile od opasnog zračenja.

Naočale za nautičare Sea Striker 239 Pursuit
Naočale za nautičare Sea Striker 239 Pursuit

Zato ne treba kupiti bilo kakve jeftine naočale, kakve inače pretežno nude svaštarske “butige” u ljetovalištima, već treba odabrati naočale poznatog proizvođača i to one na kojima piše da blokiraju 99 ili 100 posto ultravioletna zračenja (UV – alfa i beta), te naočale s velikim zaslonima koji štite oči o od refleksija iz raznih kutova. Kad piše da su leće od polikarbonata, polarizirane ili plave s blokadom, to ne znači nužno da je veća UV zaštita. Umjesto toga može primjerice pisati “UV apsorpcija do 400 nm”, što je ekvivalent 99 postotnoj blokadi UV zraka.

Naočale za nautičare H2optix Atlantic
Naočale za nautičare H2optix Atlantic

Polarizirane leće

A uz to dobro dođu i polarizirana leće, koje apsorbiraju refleks morske površine, što je odlično sredstvo da vam oči ne “iscure” gledajući u more kad plovite među vrebajućim površinskim grebenima. U deklaraciji kvalitetnih sunčanih naočala za nautičare obično stoji: “UVA Blocking 100 %, UVB blocking 100 %, Reflex horizontal 100 %”. Razlikuje se i jačinu propusnosti svjetla obzirom na boju stakla. Vrijednost za smeđe staklo obično je 82 %, a za zeleno 87 %.

Naočale moraju biti udobne i čvrste, da vas ne žuljaju, ali i da se ne slome pri stisku ili udarcu. I ne zaboravite plutajuću uzicu, jer će vam (skupe) naočale završiti među ribama. U opremu uz naočale može ići i štitnik za nos, kao u naočalama Julbo Sherpa na naslovnoj slici, koje su inače namjenjene alpinistima.

Naravno, dobre sunčane naočale su i ukras. Moraju vam dakle dobro pristajati i biti prikladne da se s njima poslije plovidbe ponosno pojavite i u javnosti. Gdje ih naći? Nažalost, naši optičari još nemaju sluha za to. Valja se pouzdati u inozemne, najbolje talijanske i francuske “butige”, i u Internet. Njihova se cijene kreću od 40 do 140 i više eura. Skupoća je uvijek vezana za brand. Ovdje su neki modeli iz inače velikog izbora.

Piše: Mladen Gerovac