Otvorenjem marine lijepo mjesto Slano nadomak Dubrovniku dobilo je novi visoko vrijedan turistički sadržaj, a nautičari još jedan značajan way point na južno-jadranskim rutama. No, daleko je značajnije što je ta marina donijela rutama južnog Jadrana, posebno Elafitima, Mljetu, Pelješca, Korčuli i pučinskom Lastovu, novu valorizaciju i potencijal. Jer, ACI Slano nije samo atraktivna domicilna i tranzitna marina, nego i veoma značajno ishodište za krstarenja i izlete do svih onih prelijepih mjesta južnog Jadrana koja nisu bila tako blizu čarter bazi u Komolcu, a kamo li onima najjačima s onu stranu Pelješca – u Splitu, Trogiru i okolici.
Elafiti samo 2-3 milje od Slanog
Elafitski otoci Šipan, Jakljan i Olipa samo su dvije-tri milje udaljeni od Slanog. Šipan je najveći otok Elafita. Najbliža Slanom je Šipanska luka, sigurno sidrište, otvorena jedino na lebić (SW). Obiđe se rt Stari brod i uplovi u to impresivno mjesto obrubljeno starim kućama. Vrijedi upoznati i unutrašnjost otoka. Prepun je povijesnih spomenika, na njemu su 33 kapelice. Iznad mjesta je vidikovac odakle je prekrasan pogled na Jakljan i dalje do Stona. U unutrašnjosti otoka je Šipansko polje gdje se nalaze stari ljetnikovci jer je smješteno u kotlini gdje je ljeti puno svježije nego na obali. Još je dojmljivije upoznati Šipan i doći do najboljeg vidikovca na otoku iz Suđurađa, mjesta s druge, dubrovačke strane otoka. Suđurađ je klasično malo ribarsko mjesto, gdje se često može vidjeti kako ribari izvlače mreže i prebiru ulov, što je prava atrakcija. Inače, najviše ribara s dubrovačkog područja je sa Šipana, a najveći broj njih upravo iz Suđurađa. Tu je i 450 godina stari dvorac-ljetnikovac i posjed Skočibuha sa svjedočanstvima o tome kako se nekada ovdje živjelo.
Kada se popnete iz Suđurđa uzbrdicom do crkve koja je ujedno i tvrđava, vidi se cijelo Šipansko polje. Dalje vodi put na vrh Šipana do mjesta Sutulija odakle puca pogled na cijeli otok, na cijeli arhipelag i na Dubrovnik. Te na suprotnu stranu, na Plješac, Mljet i Korčulu. Naravno, na drugoj strani toga puta je opet Šipanska luka. A ovdje valja poći na objed u jedan od restorana, odnosno konoba. Najpoznatiji su Kod Marka i Tauris. Valja probati kozice a la Marko, janjeći čop, file na seljački i piti šipanski plavac. Tauris je obiteljski restoran-konoba koju drže braća Miroslav i Baldo Ivanković. Baldo je iskusni brodski kuhar a ovdje spravlja jela domaće kuhinje kao što su popara i brudet. Riba je uvijek svježa iz ulova mjesnih ribara a povrće, voće i začini iz mjesnih vrtova, polja i voćnjaka Šipanskog polja.
Jakljan prekrasan mali otok također nasuprot Slanom. Ima lijepu uvalu s pješčanim dnom, koja još uvijek nije prenapučena brodovima. Tu je i mala riva s dva veza. Pogodna je i za dnevno kupanje i za prenoćište. Ali ne i kad iz Stonskog kanala zapuše jaki i neugodni sjeverozapadni vjetar „stončica“.
Omiljeno sidrište celebritya
Olipa je lijepo dnevno sidrište s kamenim dnom pa treba biti oprezan. Otok je mali i nema puno sadržaja, ali je priroda prekrasna s okomitim stijenama ispod kojih je relativno velika dubina.
Prolaz između Olipe i Pelješca je odlično sidrište zaštićeno od maestrala koji u mljetskom kanalu zna biti jak. To je i omiljeno sidrište nekih celebritya. Blizu je i Kobaš s tri restorana koji imaju dvadesetak muringa s vodom i strujom.
Dakle, Slano pruža mogućnost za one glavne varijante 7-dnevnog odmora na brodu. Oni koji ne žele ploviti više od dva sata dnevno u sedam dana obići će Elafite, Mljet i Korčulu, a eventualno umjesto Korčule Lastovo. Onima koji su spremni ploviti 5-6 sati dnevno dostupni su Elafiti, Mljet, Pelješac, Korčula, Lastovu ili Hvar i Brač. Ali, dobro je rješenje i sedam dana Elafita – jedan dan Koločep, dva dana Lopud, dva dana Šipan i dva dana Jakljan, Olipa, Kobaš i – to je to.
Piše: Mladen Gerovac
Fotografije: Turističke zajednice Slano, Mljet, Lastovo