Objavljeno: 16. prosinca 2021.
Ažurirano: 17. prosinca, 2021.
Domaći mlinci
Najpopularniji prilog božićnom purećem pečenju su mlinci, tradicionalni prilog pečenjima u Hrvatskom zagorju.
Sastojci:
- 30 dag glatkog brašna
- mlake vode
- žličica soli
Priprema:
- Umijesite od sastojaka vrlo čvrsto tijesto, oblikujte ga u valjak i razrežite na 6 komada i napravite kuglice, pa ih tanko razvajajte.
- Pećnicu zagrijte na 200 stupnjeva Celzijusovih s ventilatorom, ili 220 stupnjeva Celzijusovih bez ventilatora. Cirkuliranje vrućeg zraka kad je uključeno ventiliranje će pomoći da se nadigne više “mjehura” u mlicima, što mlince čini kvalitetnijima.
- Razvaljano tijesto jedan po jedan komad stavljajte peći u zagrijanu pećnicu na rešetku postavljenu na srednoj poziciji (ili na zagrijani obrnuti lim za pečenje) na10-tak minuta.
- Nakon 10-tak minuta, kad dobije lijepu boju izvadite mlinac na suhu kuhinjsku krpu da se hladi, pa stavite peći sljedeći. Dobro pečeni mlinci imaju lijepu žućkasto-smeđu boju, manje ili veće “mjehure” te pucaju na pritisak. Mlinci mogu dugo stajati, kao i drugo sušeno tijesto, a držite ih u papirnoj ili platnenoj vrećici, ili kartonskoj kutiji.
- Kad je meso kojem su mlinci prilog već pečeno, mlinci se izlome na veće komade i umoče u lonac s kipućom slanom vodom. Isključite vatru ispod lonca, jer nije potrebno da se mlinci kuhaju. Žlicom pritisnite mlince da se dobro natope vodom.
- Nakon 5 minuta do 10 minuta koliko je potrebno da mlinci u vodi omekane, procijedite ih.
- Izvadite meso iz protvana, pa na sok odnosno masnoću od pečenja umiješajte ocijeđene mlince. Ako je ostalo previše masnoće od pečenja, odlijte ju da mlinci ne bi bili premasni. Dobro ih promiješajte tako da se oblože masnoćom, ostavite ih u vrućoj pećnici nekih 10 – 15 minuta da se prožme masnoća i da ishlapi višak vode iz njih.
Piše, pripremila i snimila: Marija Filipaj