+ 385 92 372 1 777 | PON-PET od 08:00 do 17:00 sati, SUB od 08:00 – 13:00 sati | dobarzivot.net@gmail.com

Objavljeno: 16. lipnja 2014.
Ažurirano: 4. studenoga, 2021.

KAMILICA: Čudesna biljka za smirenje bolova, upala i živaca

Print Friendly, PDF & Email

Najpopularnija ljekovita biljka našeg podneblja je kamilica. Blaga, sigurna biljka koju se može redovito i dugo godina koristiti, ublažava brojne zdravstvene probleme.

Prva ljekovita biljka koju dajemo bebama

Kamilica pomaže protiv upala, grčeva i bolova u unutarnjim organima te kod probavnih tegoba. Čaj od kamilice ima antiseptičko i antibiotsko djelovanje te djeluje kao blagi sedativ. Mnogima od nas kamilica je bila prva ljekovita biljka kojom su nas liječili. Čaj od cvjetova kamilice daje se piti već malim bebama, a vatom namočenom u kamilicu ispiru im se oči i pupak, njeguje se iritirana koža.

Čaj se priprema i u terapijske svrhe i za svakodnevni užitak, zbog ugodnog okusa i mirisa, a kad je dodana drugim čajevima ili čajnim mješavima, kamilica im pojačava sinergijski učinak.

Vrijednost i ljekovitost kamilice poznavali su ljudi još u starom Egiptu, biblijskim zemljama i staroj Grčkoj. Kamilica (Matricaria chamomilla, eng. chamomile) je jednogodišnja zeljasta biljka visine 25 do 50 cm iz porodice glavočika (Asteraceae). Potječe iz Indije, a danas je raširena po gotovo cijelom svijetu. U Europi i Aziji raste kao samonikla biljka, najčešće na poljima žita, na livadama, uz puteve… Veoma često i lako uzgaja se i u vrtovima, bilo kao ukrasni i aromatični dio cvijetnjaka, bilo kao dobra biljka povrtnjaka u koji privlači smrdljive martine – prirodne neprijatelje krumpirovih zlatica. Privlači i biljne uši, pa ju je korisno posaditi u gredici boba kojeg uši vole napasti. Kad je pokraj gredice kamilica, biljne uši napadaju nju.

Dilema: Brati samoniklu ili uzgajati u vlastitom vrtu – što je bolje?

Autorica u berbi kamilica izrasle na ruševinama Agore u Ateni
Foto: osobna arhiva

Autorica teksta bere kamilicu izraslu kako korov na ruševinama Agore u Ateni

Prednost dajemo samonikloj kamilici ubranoj negdje u divljini, gdje se biljka osnažila borbom za opstanak, no u današnjim uvjetima to nije garancija da na kamilici nema onečišćenja, što je prvi uvijet da bismo je koristili kao čaj. Stoga se sve radije odlučujemo za uzgoj kamilice u vlastitom vrtu, bilo iz sjemena bilo iz presađenog grma. U rano proljeće presadite mladi grm kamilice sa dosta zemlje u vrt – možete ju donijeti s livade ili nabaviti na nekom sajmu. Prvu je godinu ne beremo nego pustimo da se sama zasije i tako raširi u vrtu. Kod berbe uvijek ostavite jednu trećinu cvjetova za daljnje zasijavanje. Ako vam nije dostupna presadnica kamilice, kupite vrećicu sjemena i sijte na jesen ili u proljeće. Možete ju okopati, ali i ne morate ako želite da raste u uvjetima što sličinijm onima koje bi imala kao samonikla. Kamilicu u proljeće napadaju crne biljne uši, a na jesen pepelnica, no kako ju koristimo za čaj nikakva zaštita ne dolazi u obzir. Za četveročlanu obitelj bit će dovoljno dvije gredice zasijati kamilicom, a biljne uši neće napasti sve, nego samo nekoliko grmova, pa njih ne berite nego ostavite za zasijavanje.

Kamilica je najljekovitija na početku cvatnje

Kamilica cvate od lipnja do kolovoza. Karakteristični cvjetovi sastoje se od reda bijelih latica i žutog središnjeg dijela tzv. lažnog tučka. Otvorene cvjetne glavice beremo samo po lijepom, sunčanom vremenu, jedan po jedan trgamo rukom. Kad smo obrali grm, pokosimo ga – potaknut ćemo rast i dobiti još jednu berbu krajem kolovoza, ili čak u rujnu. Obrane cvjetove rasprostremo u tankom sloju po površini za sušenje, ako je moguće što raširanije, odmaknute jedan od drugoga. Sušimo na suhom, sjenovitom i prozračnom mjestu. Najbolje je brati ju na samom početku cvatnje, kada sadrži najviše ljekovitih tvari. Čuva se u dobro zatvorenim posudama, na hladnom i tamnom mjestu, do godinu dana.

Najznačajnija ljekovita tvar kamilice je njeno eterično ulje, karakteristične plave boje. Ono je hlapivo, pa se stoga kamilica kod priprave čaja ne smije kuhati nego samo opariti, preliti kipućom vodom, kako bi imala djelovanje. Kamilici ljekovitost daju i flavonoidi, glikozidi, smole, tanini, gorke tvari, mineralne soli, biljne sluzi, kalcij, sumpor i fosfor koje sadrži najviše u cvjetovima.

Primjena kod zdravstvenih tegoba

Kamilica je ljekovita prije svega kod svih upala na koži i na sluznici pa se topli oblozi i kupke preporučuju kod svih rana s pojavom upale i drugih bolesnih pojava na koži, oteklinama, potkožnim čirevima, apscesima, gnoju ispod nokata, ječmenca, upalnih ekcema, starački ekcema, krasta, upala oka. Čak i kod zubobolje će pomoći ako se gutljaj čaja kamilice zadrži u ustima.

Primjerice bebama čaj od kamilice pomaže za umirenje bolnih grčeva, kupanje u čaju od kamilice smiruje dermatitis, masiranje čajem ublažit će bolne desni kod izbijanja mliječnih zuba.

Pijenje čaja od kamilice smiruje bolove i grčeve u probavnom sustavu i preporuča se kod nadraženog želuca općenito svima – uključiv trudnice, rodilje i malu djecu koja pate od grčeva. Pomaže smiriti nervozu i preosjetljivost kod neuralgije, premorenosti, reume, nesanice… Kod bolesti želuca i crijeva, upale debelog crijeva, proljeva, plinova, bolesti bubrega, jetre i žuči, bolnog mokrenja, kod hemoroida, upala rektuma… vlažni i topli oblozi od kamilice polažu se na bolno mjesto. Kamilica djeluje na zaustavljanje i uništavanje bakterija tako da se povlače gnojna lučenja čak i kod malignih bolesti. Kupke u toplom čaju kamiilice posebno se preporučaju ženama kod upala mjehura i ginekoloških upala, gljvičnih i ostalih bolesti.

Kod upale sinusa i prehlada pomaže inhaliranje nad čajem kamilice.

Kod upale zubnog mesa i afti pomoći će svakodnevno grgljanje čaja. Kupanje u njenim kupkama, parenje i pranje tijela i lica u  infuzu kamilice smiruje kožne alergije. Topli čaj od kamilice potiče znojenje i rad bubrega, pomaže tako smanjenju temperature. Na oči upaljene zbog sunca, soli iz morske vode ili klora iz bazena, prašine, konjuktivitisa stavljaju se oblozi od kamilice. Pijenje čaja pomaže kod upale grla, a kod bolnih nogu namačemo ih u jakom čaju.

Prirodno kozmetičko sredstvo

Samonikli grm kamilice u vrtu u proljeće Snimila: Snježana Ivić Gerovac

Isperemo li svijetlu kosu nakon pranja još i čajem kamilice, dobit će poseban sjaj. Kod peruti i upala vlasišta, osim ispiranja kose čajem od kamilice, preporuča se i redovno utrljavati ulje kamilice u tjeme. Redovno ispiranje i masiranje uljem potiče rast kose, vraća joj elastičnost i sjaj, smiruje upale tjemena. Šamponu za pranje kose dodaje se 1-2 žlice tinkture od kamilice, koja se prethodno zagrije kako bi ishlapio alkohol.

Kod upala, nečiste i suhe kože, preporuča se parenje lica po desetak minuta nad čajem kamilice, te masaža kože pilingom od žlice samljevenog praha suhih cvjetova kamilice, žlice kukuruzne krupice i 3 žlice bademovog ulja. Taj se piling preporuča koristiti za kožu cijeloga tijela. Nakon primjene koža se ispere mlakom vodom i nježno osuši ručnikom.

Sušena kamilica
Sušenje kamilice
Snimila: Snježana Ivić Gerovac

RECEPTI

Čaj od kamilice

1-2 čajne žličice suhog cvijeta kamilice prelijemo sa četvrt litre kipuće vode, poklopimo i pustimo da odstoji 5 minuta.

Kupka od kamilice

2 pune šake kamilice prelijemo sa 3-4 litre kipuće vode, pa ostavimo da odstoji najmanje pola sata. Potom procijedimo i dodamo vodi za kupanje. Ovakva kupka opušta i umiruje, smiruje bolove, potiče mokrenje.

Ulje od kamilice

Staklenku napunimo svježim ili suhim cvjetovima kamilice, pa ih prelijemo maslinovim, sezamovim ili bademovim hladno prešanim uljem, tako da prekrije cvjetove. Pokrijemo i ostavimo na toplom sunčanom mjestu stajati mjesec dana. Povremeno protresemo. Nakon mjesec dana procijedimo kroz gazu i pohranimo u dobro zatvorenoj boci na tamnom i hladnom mjestu. Ovo se ulje može koristiti za masiranje bolnih mjesta ili upala na koži, za masažu upaljene i suhe kože i vlasišta.

Tinktura kamilice

Kao i kod pripreme ulja, staklenku napunimo svježim ili suhim cvjetovima kamilice, a prelijemo ih domaćom rakijom. Ostavi se na toplom i sunčanom mjestu mjesec dana uz povremeno protresanje, procijedi i čuva u zatvorenoj boci na tamnom mjestu. Koristi se za jačanje imuniteta i smirenje menstrualnih te bolova i grčeva u probavnom sustavu.

Kamilica u prahu

Osušeni cvjetovi kamilice u tarioniku ili mikseru se usitne u prah, koji se može uzimati po žličicu sa vodom umjesto tableta za bolove, ili sa medom za lakše iskašljavanje (razrijeđuje u plućima nakupljen šlajm).

Piše i snimila: Snježana Ivić Gerovac