+ 385 92 372 1 777 | PON-PET od 08:00 do 17:00 sati, SUB od 08:00 – 13:00 sati | dobarzivot.net@gmail.com

Objavljeno: 23. prosinca 2021.
Ažurirano: 3. veljače, 2023.

ŠKOLA KUHANJA ZA POČETNIKE: Hrenovke

Print Friendly, PDF & Email

Hrenovke su jelo s kojim počinjemo kuhanje. Za početnika u kuhanju, za one koji nemaju znanja, ambicije ili vremena kuhati nešto složenije, hrenovke su veoma praktične. Nekoliko pari uvijek možete imati u hladnjaku za brzi obrok. U početničkoj kuhinji mogu se pojesti kuhane hrenovke samo uz kruh, senf, neki ih jedu s kečapom ili majonezom, može im se dodati krumpir na salatu ili neka druga salata, a mogu biti i mesni dio zaokruženog jednostavnog objeda, primjerice uz pire krumpir i špinat na mlijeku, u ljetnoj salati, pečene s jajima, ili u varivu od kelja ili mahuna, u varivu s graškom, mrkvicom i knedlicama…

Piše: Marija Filipaj

Vrste hrenovki

Hrenovke se mogu nabaviti kao svježe hrenovke, vakumirane hrenovke (u plastičnom omotu) i hrenovke u salamuri u staklenkama ili limenkama. Svježe hrenovke treba upotrijebiti odmah, a vakumirane i hrenovke u staklenkama/limenkama neotvorene mogu stajati u hladnjaku duže vrijeme, već prema rokovima upotrebe na određenom pakiranju. Kad ih jednom otvorite, treba ih potrošiti za dva-tri dana.

Prema vrsti mesa, hrenovke mogu biti od pilećeg, purećeg, telećeg, svinjskog ili junećeg mesa, odnosno od njihovih mješavina. Najcjenjenije su teleće hrenovke, koje se danas mogu nabaviti zaista rijetko, kod ponekog mesara koji još uvijek održava butik proizvodnju kobasica. Najviše se nude uglavnom pileće i svinjske hrenovke. Hrenovke se po klasičnoj recepturi rade od čistih komada mesa koje je sasvim svježe, a dodaju se samo voda, sol i masno tkivo.

Po veličini hrenovke mogu biti više ili manje dugačke odnosno minijaturne tzv. mini hrenovke, većeg ili manjeg obujma. Veliki je raspon kvalitete hrenovki na tržištu: od onih koje su rađene od kvalitetnih komada mesa iz bio-uzgoja i bez nitratnih soli, aditiva i konzervansa, do hrenovki koje se dobiju mljevenjem strojno otkoštenog mesa i vezivnog tkiva, a kod pilećih i purećih hrenovki se dodaje i koža.

Kuhane hrenovke na paradajzu
Kuhane hrenovke na paradajzu

Osnovno pravilo pripreme za hrenovke

Hrenovke su tzv. obarene kobasice, već u postupku proizvodnje su termički obrađene, tako da ih kuhanjem treba samo “prekipiti”. Osnovno pravilo je da se hrenovke stavljaju kuhati u kipuću vodu, a kuhaju se oko 2 minute. Vade se iz vode kad se napuhnu toliko da isplivaju na površinu. Vade se hvataljkama ili šupljom žlicom, nikako ih se ne smije nabadati vilicom dok su još u vodi.

Dobro kuhana hrenovka se samo malo napuhne, a kad se jede ona je sočna i mekana. Ako se hrenovke ostave predugo kuhati, raspuknut će se i to više neće biti ukusne hrenovke. Predugim kuhanjem hrenovka gubi i strukturu i okus.

Na početku kuhanja hrenovke su na dnu lonca
Na početku kuhanja hrenovke su na dnu lonca
Hrenovke su se počele dizati prema gore
Hrenovke su se počele dizati prema površini vode
Hrenovke su kuhane i plutaju na površini vode, sad se odmah moraju izvaditi
Hrenovke su kuhane i plutaju na površini vode, sad se odmah moraju izvaditi

Različita uputstva proizvođača

Na ambalaži vakumiranih i konzerviranih hrenovki naći ćete uputstva za kuhanje koja mogu biti različita. Ponegdje piše da se hrenovke stave u hladnu vodu i kuhaju dok voda proključa, drugdje da se kuhaju 8 minuta u kipućoj vodi, ili da se stave u vruću vodu te ostave poklopljene 5 minuta, bez kuhanja…

Jednom je moja kolegica na poslu kupila vakumirane hrenovke i stavila ih kuhati. Hrenovke su već isplivale i počele pucati pa smo ju upozorili da ih treba izvaditi, a ona se zbunjeno pravdala: „Pa, piše da ih treba kuhati još jednu minutu!“

Zato savjetujem da se vodite onim što vam se događa u loncu i osnovnim pravilom pripreme hrenovki: u kipuću vodu, a kad isplivaju vadite ih. Obično to traje 2 minute, međutim, ako su hrenovke deblje i veće, od svinjetine i govedine, kao npr. velike hrenovke tipa hot-dog onda im treba i 4 minute kuhanja u kipućoj vodi. Ako su u pitanju mini pileće hrenove, onda je potrebno i manje od 2 minute.

Predugo kuhana raspukla hrenovka
Predugo kuhana raspuknuta hrenovka

Hrenovke s pire krumpirom i špinatom na mlijeku

Mnogi odrasli kažu da im je omiljeno jelo još od vrtića hrenovka s pire krumpirom i špinatom na mlijeku.

Vrijeme pripreme: 30 minuta

Sastojci (za 1 osobu):

  • 2 hrenovke
  • 2 krumpira
  • 10 dag zamrznutog špinata u kockama
  • 1 dl mlijeka
  • 5 dag maslaca
  • 1 žlica ulja (može biti maslinovo)
  • 0,5 velike žlice brašna
  • sol

Priprema:

  1. Krumpire ogulimo i narežemo na sitne kockice odnosno komadiće. Bitno je da su svi podjednake veličine i oblika, tako da budu istovremeno kuhani. Stavimo ih u manji lončić s hladnom vodom. Vode treba biti toliko da za 2 cm nadilazi najviši krumpir. Dodamo pola čajne žličice soli i stavimo kuhati na najjaču vatru. Kad voda zakipi, smanjimo na pola i poklopimo.
  2. Dok se krumpir kuha, priredit ćemo špinat. Tavu stavimo na srednju vatrui dodamo 1 žlicu ulja. Kad se tava zagrije dodamo pola žlice brašna. Kuhačom brašno promiješamo u tavi da svo brašno bude prožeto uljem, pa u tavu dodamo pola decilitra mlijeka. Promiješamo mlijeko s brašnom, pa dodamo kockice špinata. Nastavimo kuhati na srednjoj vatri uz povremeno miješanje, sljedećih 10 minuta. Špinat je gotov kad se zamrznute kockice posve otope, a masa postane kremasta, tako da se može grabiti žlicom. Kad je gotovo maknite s vatre.
  3. U veći lonac u kojem ćete kuhati hrenovke stavite dosta vode, pa pustite na najjačoj vatri da zakipi.
  4. Dok grijete vodu za hrenovke, krumpir će već biti kuhan. Provjerite je li kuhan tako da vilicom presječete jedan komadić krumpira. Ako se lako razlomi, krumpir je kuhan. Procijedite ga u cjedilu pa vratite u lončić u kojem ste ga kuhali. U još vrući krumpir dodajte maslac i mlijeko, pa sve dobro promiješajte i zgnječite u pire vilicom ili gnječilicom za krumpir. Kad je pire gotov, servirajte ga sa špinatom na tanjur za posluživanje.
  5. Kad voda u loncu za hrenovke proključa, u vodu stavite hrenovke. Potonut će na dno. Oko 2 minute treba da hrenovke zaplutaju po površini. Tada ih izvadite ih i stavite u tanjur. Jelo je gotovo.

Hrenovke na salatu

Brzo i jednostavno, a ljeti baš fino i osvježavajuće.

Vrijeme pripreme: 15 minuta

Sastojci (za 1 osobu):

  • 2 hrenovke
  • 2 paradajza
  • 1 krastavac
  • 1 manji luk ili 2 mlada luka
  • pola paprike
  • prstohvat soli
  • 1,5 velike žlica ulja
  • 0,5 velike žlice octa

Priprema:

  1. Na najjaču vatru stavimo poklopljeni veći lonac s vodom za hrenovke.
  2. Dok voda proključa, pripremimo salatu. Očistimo, opereremo i narežemo povrće. Sve stavimo u zdjelu, posolimo, začinimo i dobro promiješamo.
  3. U proključalu vodu stavimo kuhati hrenovke. Izvadimo nakon 2 minute. Dok su još vruće, narežemo ih na 1 cm dugačke komadiće. Ubacimo hrenovke u salatu, sve dobro promiješamo. Jelo je gotovo.

Hrenovke pečene s jajima

Vrijeme pripreme: 15 minuta

Sastojci (za 1 osobu):

  • 1 hrenovka
  • 2 – 3 jaja
  • prstohvat soli
  • 1 velika žlica ulja ili čajna žličica maslaca

Priprema:

  1. Hrenovku narežite na tanke šnite, oko 2-3 mm debele.
  2. Jaja razbijte pa ih stavite u šalicu i dodajte sasvim malo soli. Vilicom jaja dobro promiješajte, da se razbiju žumanjci i bjelanjci u jednoličnu smjesu.
  3. Na tavu stavite masnoću, pa kad se tava zagrijte dodajte u nju narezane hrenovke. Neka se peku 2 minute uz povremeno miješanje kuhačom.
  4. U tavu po hrenovkama izlijte umućena jaja. Nakon minute pečenja nastat će jedna debela palačinka s hrenovkama. Pomoću špatule okrenite tu palačinku da se ispeče i s druge strane. Nakon 1 minute maknite s vatre i servirajte uz neku salatu, kisele krastavce ili papriku, kiselo zelje…

Dodavanje hrenovki u variva

Hrenovka se može dodati u lagano varivo kao mesni dodatak povrću. Posebno je fina ako se doda u varivo od graška i mrkvice s knedlicama, u varivo od kelja ili mahuna. Dodaje se tako da kad je varivo već gotovo, narežemo hrenovke na komade široke 1 cm i ubacimo u lonac da prekipi. Nakon što varivo s hrenovkama proključa, neka se kuha sve zajedno još 2-3 minute, tako da se varivo poveže.

ZAPAMTITE: Hrenovke su termički obrađene kobasice, pa se kuhaju sasvim kratko. Pazite da se ne prekuhaju jer će se onda raspuknuti, izgubiti okus i strukturu.

Autorica tekstova i recepata u Školi kuhanja za početnike: Marija Filipaj

Pitanja i prijedloge vezano uz Školu kuhanja za početnike šaljite nam na mail adresu redakcije: dobarzivot.net@gmail.com

© Geromar d.o.o. Sva autorska prava su zaštićena. Nije dozvoljeno prenošenje teksta niti fotografija.