INDIJSKA VEGETARIJANSKA HRANA: Recepti za kruh chapati, juhu daal i varivo sabdji
Indijska kuhinja sadrži zdrava, pametna i ukusna jela koja ruši još uvijek često isticane predrasude da je zdrava hrana ujedno i neukusna. Moj suprug i ja smo, usavršavajući se za učitelje joge, dulje vrijeme živjeli u indijskom ašramu u rajastanskoj pustinji, gdje sam naučila kuhati ukusna bezmesna jela od povrća i žitarica koje smo sami uzgojili ili bi nam ih donosili ljudi iz obližnjeg sela ili posjetitelji. Ta je oskudica u pustinji bila na neki način divna jer me je naučila da mogu pripremiti obrok od onoga što nađem u prirodi ili imam pri ruci, bez dućana, novca i komplikacija s nabavom, a k tomu je i zdravo.
Ovaj režim prehrane obiluje biljnim vlaknima koja čiste stijenke crijeva i time omogućuju apsorpciju zdravih sastojaka iz hrane te čišćenje limfe. Osim toga, riječ je o hrani koje možete pojesti koliko kod hoćete, a da se nakon obroka ne osjećate teško i nepokretno. Zahvaljujući raznolikim i brojnim začinima koji se koriste, a djeluju kao pojačivači okusa i ujedno digestivi, ova je hrana brzo probavljiva, bez dugog zadržavanja u crijevima i truljenja.
Kao nekadašnja prvakinja bivše Jugoslavije u sportskoj gimnastici, cijelo sam djetinjstvo i mladost provela na raznim režimima dijetne prehrane. No nisam bila svjesna koliko su moje prehrambene navike loše sve dok se, kad sam počela jesti isključivo indijska vegetarijanska jela, nisam počela osjećati sasvim drugačije; NAPOKON DOBRO!
Tipičan indijski ručak kakav kuham u našem domu, a trenutno je to jedna divlja oaza kraj Rovinja koju želimo pripitomiti za ekološki uzgoj hrane i ljekovitog bilja, sadrži sljedeća jela: indijski kruh chapati, juhu od crvene leće daal, potom kao glavno jelo sabdji od krumpira, mrve i poriluka, a prilog je proso. Indijci ne jedu salatu, pa u tome ostajemo pri našim običajima pa redovito poslužujemo i salatu, primjerice zelenu salatu sa pšeničnim klicama, začinjenu octom umeboshi, domaćim jabučnim octom i bučinim uljem.
Pčenične klice i jogurt pripremamo sami, kao i brašno za kruh u svom malom kućnom električnom mlinu za žitarice. Smatram da ne treba biti isključiv i koristim povrće koje mogu u Hrvatskoj, primjerice krumpir se u Rajasthanu rijetko nađe. Ne inzistiram niti na ghi maslacu, ili neki uljima iz indijske kuhinje, jer mislim da si kuhanje treba što više pojednostaviti. Što se tiče izbora povrća, uvijek biram ono sezonsko: svježe je, zdravo, dostupno i jeftino.
Evo recepata za pripremu jednog laganog indijskog ručka, uz posebnu napomenu da koristite sve začine kako su u receptima navedeni jer samo tako ćete dobiti pravi rezultat: super ukusno i zdravo jelo. Tim više što su danas ti začini postali dostupni u brojnim trgovinama začina i zdrave hrane. . .
Chapati
Chapati je tipičan indijski kruh, bez kvasca, a peče se i priprema poput tortilja.
Sastojci:
- 2 šalice pšeničnog integralnog ili raženog brašna ili kukuruznog brašna
- 1 šalica pšeničnog crnog brašna
- sol
- voda
Priprema:
Potrebna količina tijesta se zamijesi u omjeru 2/3 pšeničnog integralnog brašna ili raženog brašna (tip 1250) ili kukuruznog brašna, 1/3 pšeničnog crnog brašna (tip 1400, 1100 ili 850), soli i vode. To tijesto može stajati u hladnjaku i nekoliko dana, pa kad vam treba za jelo, iskoristiti onoliko tijesta koliko trebate.
Od te smjese uzme kugla tijesta toliko velika da se može mijestiti u dlanu, a potom se razvalja u krug debljine 2 mm, velik poput lepinje. Ispeče se na dobro zagrijanoj tavi, bez masnoće, tako da se ispeče prvo s jedne strane, a onda s druge, te se ponovo vraća na prvu stranu onda kada se počnu napuhavati jastučići zraka. Ruku zaštite kuhinjskom rukavicom ili krpom pa jastučiće zraka lagano pritišćite i dalje okrećite chapate na tavi. Nakoliko sekundi nakon što se posve napuhne, chapati je pečeni tada se izvadi iz tave.
Juha od crvene leće – daal
Sastojci:
- 3 šalice vode
- 0,5 šalice crvene leće
- 0,5 čajne žličice kurkume
- 1 čajna žličica ulja
- 2 čajne žličice korijandera u prahu
- 1 čajna žličica soli
- rukohvat nasjeckanih svježih zelenih listova mladog povrća (blitva, rotkvica, kopriva, špinat, zelje i slično)
- 1 čajna žličica kumina
- 1 klinčić
- 3-4 papra u zrnu
- 1 list lovora
- prstohvat asafetice
- 1 čajna žličica svježeg đumbira
- na vrh čajne žličice čilija
- 0,5 čajne žličice slatke crvene paprike u prahu
- prstohvat svježeg lista korijandera
- 1 česan češnjaka
Priprema:
Zakuhajte 3 šalice vode pa dodajte pola šalice crvene leće, pola žličice kurkume i jednu žličicu ulja. Nakon 15 minuta kuhanja dodajte 2 žličice korijandera u prahu i žličicu soli. Kuhajte dok se leća ne raskuha, a onda dodajte rukohvat nasjeckanih svježih zelenih listova mladog povrća, primjerice lišće rotkivce, blitve, koprive, špinata, zelja i slično. Dok se to povrće kuha, u tavi na pola žličiće ulja popržite začine: 1 žličicu kumina, 1 klinčić, 3-4 papra u zrnu, list lovora, prsohvat asafoetice, po žličicu svježeg čilija ili đumbira, na vrh žličice čilija i pola žličice slatke crvene paprike u prahu. Začini u prahu inače se ne stavljaju izravno na vruće ulje – a i u ovom receptu to treba trajati samo sekundu dvije. Tako poprženi začini dodaju se u lonac s lećom i povrćem pa se sve zajedno prokuha još 5 minuta. Pred sam kraj može se dodati pola rajčice, sitno narezane. Kad se makne s vatre, doda se još prstohvat svježega korijandrova lišća i češanj češnjaka.
Varivo od povrća – sabdji
Sastojci:
- 0,5 kg povrća (po osobnom ukusu)
- 0,5 čajne žličice sjemenki gorušica, nemljevenih
- 0,5 čajne žličice kumina
- 0,5 do 1 čajna žličica naribanog đumbira
- 0,5 do 1 čajna žličica nasjeckanog svježeg čilija
- na vrh čajne žličice asafoetide
- 0,3 čajne žličice komorača
- 1 cijeli klinčić
- 3-5 zrna papra
- 0,5 čajne žličice kurkume
- 2 čajne žličice mljevenog korijandera
- na vrh žličice crvenog čilija
- 0,5 čajne žličice slatke crvene paprike u prahu
- 1 čajna žličica soli
- po želji garam masala začina
- 1 svježa rajčica
- prstohvat svježe narezanog lišća korijandera
Priprema:
Sabdji se jede kao glavno jelo. Za tri osobe je dovoljno pola kilograma povrća, koje se može kombinirati po želji i osobnom ukusu. Na zagrijano ulje u dubokoj tavi najprije se stave nemljevene sjemenke gorušica i kumina, naribani svježi đumbir i nasjeckani svježi čili u količini od pola do1 žličice, na vrh žličice asafoetide, komorača trećina žličice, cijeli klinčić, 3 do 5 zrna papra. Zatim se doda na kockice narezano povrće, primjerice krumpir, sitno nasjeckana mrkva i lišće poriluka. Kad se povrće zagrije, dodaju se začini
u prahu: pola žličice kurkume, 2 žličice mljevenoga korijandera, na vrh žličice crvenog čilija i pola žličice crvene slatke paprike te žličica soli. Nakon nekoliko minuta doda se malo vode, ako je potrebno, jer se povrće treba kuhati u vlastitoj pari u poklopljenoj posudi, tako da se ne prekuha, i to sa što manje miješanja. Nekoliko minuta prije kraja kuhanja dodaje se, po želji, garam masala (smjesa začina u prahu: klinčić, cimet, papar, crni kardamom) te jedna rajčica narezana na kockice. Kad se isključi vatra, doda se sitno nasjeckano svježe lišće korijandera.
Proso sa začinima
Sastojci:
- 1 mala žličica ulja
- 0,5 čajne žličice sjemenki gorušice
- 1 šalica prosa
- 1 naribana mrkva
- nekoliko kolutića poriluka
- 0,25 čajne žličice kurkume
- 0,5 čajne žličice soli
- 2 šalice vode
Priprema:
Kao prilog uz sabdji odlično ide proso. Priprema se tako da na malu žličicu ulja stavimo pola žličice sjemenki gorušice, poklopimo pa na laganoj vatri pustimo da gorušica pucketa. Nakon desetak sekundi, dodamo šalicu prosa, sve propirjamo. Potom dodamo jednu naribanu mrkvu i nekoliko kolutića poriluka, četvrtinu žličice kurkume, pola žličice soli i nalijemo dvije šalice vode. Sve promiješamo, pokrijemo i kuhamo dok sva voda ne ispari, bez miješanja.
Piše: Tamara Šimunić, instruktorica joge i indijske kuhinje