U novije vrijeme u mnogim hrvatskim sredinama nastoji se kroz razne načine oživjeti tradicijske pučke igre specifične za određeni kraj. One se nastoje sačuvati kao sportska i kulturna baština. Ovdje ćemo se osvrnuti samo na neke. Među njima svakako se ističe picigin koji je uz pljočkanje uvršten u listu nematerijalne kulturne baštine Hrvatske. To je društvena igra loptom koja se izvodi u plićaku pješčane plaže gdje igrači, stojeći u moru, nabacuju loptu koja ne smije dodirnuti morsku površinu. Osnovni je cilj igre da lopta mora biti što dulje u zraku. Smatra se da je picigin nastao u Splitu, iako se takva igra igra i na sprudovima rijeke Drave u Osijeku. No, najviše se igra u srednjoj Dalmaciji u priobalju i na otocima. Smatra se da je ta igra slična piciginu nastala je prije 6000 godina u zemljama Srednje Amerike. Picigin je spoj odbojke, tenisa, akrobatike, vaterpola i borilačkih športova. Broj igrača nije određen, iako najčešće igra 5 sudionika, a igra se „oguljenom“ teniskom lopticom. Ekološkoga društva „Picigin Bačvice“ osnovano 1999. godine s ciljem planiranja rada i razvitka ekološke zaštite okoliša uvale Bačvice, zaštite tradicijskih rekreacijskih sadržaja na kupalištu, a osobito igre picigina. Od 2005. godine održava se i turnir „Prvenstvo svita u piciginu“, a te godine je i u Medulinu osnovana Udruga Pešekan za promicanje igre picigina.
Maraton lađa
Jedna od većih manifestacija koja ulazi u tradicionalne sportske igre je i Maraton lađa na Neretvi koji je kao stalna priredba ustanovljen 1998. godine u sklopu obilježavanja akcije Hrvatske vojske „Zelena tabla – Male Bare“, a danas predstavlja jedinstveni kulturološki događaj i vrijedan dio nacionalne baštine. Koliko je lađa u povijesti tog kraja značila stanovnicima – većinom poljoprivrednicama, još se sjećaju starije generacije jer je lađa služila za prijevoz tereta i ljudi i bila je najvažnije komunikacijsko sredstvo Neretvana. Ove godine Maraton je dobio puni natjecateljski smisao jer je sudjelovalo 29 ekipa iz doline Neretve, ali i mnogih krajeva Hrvatske i susjednih zemalja.
Boćanje
Boćanje je stara igra koja na najbolji mogući način spaja sport, vještine, zabavu i druženje na otvorenom. Predstavlja povijesnu baštinu pa je s ciljem njezine popularizacije i prenošenja na mlađe naraštaje u istarskom Novigradu ove godine pokrenuli zabavno sportsko događanje “Boćanje i igranje”. Događaj je održan u sklopu projekta Playful Paradigm “Igra kao instrument za inkluziju, zdravlje i održivost” iz programa URBACT sufinanciran sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj u organizaciji Grada Novigrada. Boćanje je odabrano kao središte zbivanja jer je riječ o prastaroj pučkoj igri koja potječe još iz antičke Grčke, i stoljećima je prisutna na ovim prostorima. Hrvatski boćari već su niz godina u samom svjetskom vrhu, a riječ je o igri koja predstavlja vrijednu povijesnu ostavštinu.
Seoske igre
Mnoga manja mjesta u Hrvatskoj već godinama održavaju tradiciju pučkih igara pa je tako Društvo za sportsku rekreaciju mjesta Salinovec i ove godine, 38. puta za redom, organiziralo pod pokroviteljstvom Grada Ivanca i Varaždinske županije tradicionalne Seoske igre starih sportova. Na Igrama je sudjelovalo osam ekipa iz UŠR Stažnjevec, USR Lepoglavska Ves, DŠR Lančić Knapić, i domaćina DSR Salinovec. Discipline u kojima su se natjecale ekipe su skok u dalj sa mjesta, hodanje na štakama, sastavljanje pluga, potezanje štapa, penjanje na stup, nošenje košare na glavi, trčanje u vreći, vožnja živih tačaka, bikovanje, bacanje kamena s ramena, viseća kuglana za žene, potezanje užeta za muškarce i muzikanti seoskih igara.
Kapla 2024
U lipnju ove godine pod pokroviteljstvom Općine Vinica te u organizaciji Udruge za sport i rekreaciju “Kapla” održale su će se 9. Seoske sportske igre “Kapla 2024.”. Građani su se okušali u mnogim sportovima kao što su boćanje, ručna kuglana, stolni tenis, odbojka na pijesku, povlačenje užeta, bacanje kamena i drugo. Za djecu su organizirana dječja natjecanja: skakanje u vreći, nošenje jajeta u žlici, mladi vatrogasci, vožnja spretnosti na biciklu te gađanje lukom i strijelom
Strmske seoske igre
Mjesni odbor Strmec Podravski i DVD Strmec Podravski su uz podršku općine Petrijanec organizirali 4. Strmske seoske igre. U pet disciplina (mali nogomet, odbojka na pijesku, potezanje užeta, vožnja tački i ispijanje piva) natjecale su se miješane ekipe od najmanje šest članova.
Seoske igre u Dubrovačkom Primorju
U sklopu programa druge manifestacije „Uskrs u Primorju“, na Osojniku – prigradskom dubrovačkom naselju, održane su Seoske igre u kojima se zabavilo i staro i mlado. Igrale su se tradicionalne igre za djecu, žene i muškarce, poput trčanja u vrećama, nošenja jaja na kuhači i potezanja konopa.
Seoske igre u Brđanima
Stanovnici sela na desnoj obali Kupe organiziraju Seoske igre u Brođanima. Djeca su povlačila konop, skakala u vreći, trčala štafetu i još mnogo toga što se običavalo igrati davnih dana. Za one nešto starije bio je nogometni turnir. Ideja tih Igara je da se okupe sva sela iz regije desne obale Kupe. Tu su Knez Gorica, Vukmanić, Slunjski Moravci, Brežani, Ribari, Skakavac, Lipje, Slunjska i Banska Selnica, Banski Kovačevac i Kablar.
Seoske igre Stažnjevec
Udruga za šport i rekreaciju Stažnjevec, pod pokroviteljstvom Grada Ivanca i Varaždinske županije organizira je ove godine 28. hrvatski festival sportske rekreacije na selu – Seoske igre. Program natjecanja sastoji se od deset disciplina poput potezanja užeta, skok u dalj s mjesta, hodanje na štulama, penjanje uz uže, penjanje na stup, skakanje u vreći, nošenje košare na glavi, nošenje jajeta u žlici, piljenje drva i bacanje kamena s ramena.
Stare seoske igre u Vrhovcu kod Ozlja
I ove godine u organizaciji KUD-a Vrhovac, u Vrhovcu nadomak Ozlja su u srpnju po 16. put po redu održane trodnevne “Stare seoske igre”.
Skidanje janjca s masne grede u Makarskoj
U Makarskoj se svake godine održava natjecanje u skidanju janjca s masne grede. Janjac bi se zavezao za masnu gredu iznad mora, a dobio bi ga onaj natjecatelj ga onaj koji ga prvi dotaknuo. Većina ti vještih mladića ipak bi završila u moru.
Sportske igre u Donjem Hrašćanu
Udruga žena Donji Hrašćan organizira već tradicionalne Sportske igre uz podršku Područne škole u Palinovcu. Igraju se stare igre čiguša ili tancara, pincekovanje, kotlekovanje, varjatore i pockanje.
Ovdje smo spomenuli samo dio manifestacija u Hrvatskoj koje u svom sadržaju imaju i stare tradicijske igre, a za svaku pohvalu je činjenica da iz godine u godinu raste zanimanje za održavanje i sudjelovanje u takvim događanjima.
Izrada tradicijskih igračaka
Za sve te igre trebalo je izrađivati i rekvizite. Donjostubički stomatolog dr. Ante Čarić, rodom iz dalmatinskog zaleđa, kazivao je o tome kako su u njegovom selu izrađivali boće da budu što kvalitetnije. Obrađene boće zakapali bi u gnojnik na nekoliko mjeseci kako bi otvrdnule te se sprječavalo i njihovo truljenje.
Uz revitalizaciju starih igara ide i izrada tradicijskih drvenih igračaka. Ivana Šuštić i Lovro Fijan iz Marije Bistrice najmlađi su majstori za izradu tradicijskih drvenih igračaka. Izrađuju više od pedeset vrsta igračaka: leptire, namještaj za lutke, frulice, konjiće, kočije, avione, autiće, traktore i dr. Njihov je cilj očuvanje tradicije i prenošenje vještine izrade drvenih igračaka budućim generacijama. O vrijednosti tradicijskih drvenih igračaka svjedoči i činjenica da je umijeće izrade drvenih tradicijskih igračaka s područja Hrvatskog zagorja 2009. godine upisano na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva.
Piše: Dragutin Lončar
* Ovaj tekst je dio novinarskog projekta ‘Tradicijske igre u Hrvatskoj’, a objavljen je uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije u sklopu projekta poticanja kvalitetnog novinarstva.