„Zero Waste, More Taste!“ ( hrv. Nula otpada, više ukusa!) naziv je kuharice koju je objavila Europska komisija s ciljem da se smanji bacanje hrane u domaćinstvima. Kuharica donosi zanimljive recepte 27 europskih chefova za kuhanje fine hrane bez bacanja. Svaki kuhar dao je po jedan recept i svoje savjete kako iskoristiti ostatke, u receptima se koristi nešto što se uobičajeno baci (npr. listovi cikle ili kora lubenice ili mahune graška), kako servirati, kako zamrzavati…
U uvodnom dijelu ponavljaju se upozoravajuće brojke i statistike Eurostata i prikladno su ta slova otisnuta na crnoj podlozi, ali nastavak je zanimljiva kuharica sa jelima iz svih dijelova Europske unije. Kuharica je dostupna na engleskom jeziku i možete je preuzeti u PDF-u na kraju ovog članka.
Gulaš s ostacima mlinaca, ječmom i korjenastim povrćem
Naš predstavnik je chef Branimir Krtalić, predavač u Kulinarskom institutu Kul IN,a recept kojeg je predložio za zero waste, more taste kuhanje je „Gulaš od ječma, korjenastog povrća i mlinaca“. Ovaj se gulaš može zamrznuti, a za kuhanje u pripremi se mogu koristiti mlinci koje niste iskoristili.
Sastojci:
- 120 grama mlinaca (ostaci od prethodnog obroka)
- 200 grama ječma
- 30 g maslaca ili svinjske masti
- 340 sitno sjeckanog korjenastog povrća (luk, mrkva i celer)
- 0,5 litre temeljca (povrtnog, pilećeg ili goveđeg)
- sol po ukusu
- papra po ukusu
- jabučni ocat za začin
Priprema:
- Ječam namočite preko noći ili barem nekoliko sati prije pripreme.
- Otopite svinjsku mast ili maslac na laganoj vatri u loncu i na njoj lagano popržite nasjeckano korjenasto povrće. Po želji možete dodati još i drugo korjenasto povrće ili gljive).
- Dodajte ječam i lagano popržite
- Ulijte pola litre temeljca, posolite i popaprite i ostavite da se polako kuha sve dok ječam bude kuhan.
- Ostatke mlinaca raširite u tankom sloju u protvanu po papiru za pečenje i stavite u pećnicu na 130 stupnjeva Celizijusa. Pecite ih dok ne postanu hrskavi, odnosno dok se ponovo posuše. Smanjite temperaturu i prilagodite vrijeme ovisno o tome tome kako su ti mlinci bili pripremani u prethodnom obroku – kuhani, namočeni ili prženi.
- Nakon otprilike 45 minuta kuhanja probajte je li ječam kuhan, a ako je gulaš izgubio previše tekućine dolijte koliko je potrebno. Ovo jelo treba biti kao gusta juha ili gulaš. Kušajte i po potrebi začinite i dodajte nekoliko kapi jabučnog octa za malo svježine okusa.
- Kad se ječam kuha, a mlinci hrskavi, spremni su za serviranje.
Sugestije za serviranje:
U doboki tanju uspite ječam pa dodajte malo hrskvih mlinaca po vrhu. Posipajte s malo sitno narezanog svježeg lista peršina ili vlasca. Uz ovo jelo dobro pašu i ukiseljene lučice i korjenasto povrće).
*Serijal tekstova “Što jedemo, što pijemo” na portalu Dobar život objavljuje se uz potporu Agencije za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija