Dalmatinski med je dobio europsku zaštićenu oznaku izvornosti te time postao peti hrvatski med koji ima takvu oznaku. Uz Dalmatinski med europsku zaštićenu oznaku izvornosti imaju još i Slavonski med, Istarski/Istrski med, Zagorski bagremov med i Goranski medun.
Ova je vijest objavila Europska komisija u Službenom listu Europske unije od 1. kolovoza 2024. godine. Time je ovaj naziv proizvoda upisan u registar oznaka zemljopisnog podrijetla za poljoprivredne proizvode te je zaštićen na području cijele Europske unije. EU znak zaštićene oznake izvornosti koji se nalazi na ambalaži, potrošaču jamči kupnju autentičnog proizvoda.
„Dalmatinski med” je med kojeg proizvode pčelinje zajednice sive pčele od nektara kadulje, drače, vriska, vrijesa, mandarine te od medne rose koja se pojavljuje na maklenu i ostalim bjelogoričnim vrstama koje rastu u Dalmaciji.
Pod nazivom “Dalmatinski med” obuhvaćene su sljedeće vrste meda:
uniflorne vrste meda (medovi u kojima prevladava nektar jedne biljne vrste): med od kadulje, med od drače, med od vriska, med odvrijesa, med od mandarine
cvjetni med (med koji nastaje od nektara različitih biljnih vrsta)
medun od maklena ( med dobiven od medne rose koju pčele skupljaju na maklenu)
bjelogorični medun (med dobiven od medne rose koju pčele skupljajuna bjelogoričnim stablima koja rastu u Dalmaciji)
Posebnost Dalmatinskom medu daju biljke s kojeg pčele skupljaju nektar ili mednu rosu na spoju mora i planina,odnosno na području otoka i obale te planinskih masiva Velebita, Mosora, Kozjaka, Omiške Dinare i Biokova. Na strmim obroncima i malim udaljenostima ovdje se isprepliću planinske prilike s asredozemnim okruženjem. Klima Zadarske, Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije je pretežito sredozemna, a osnovna klimatskaobilježja Dalmacije, kojaje najvedriji dio Hrvatske, su ljetne suše s visokim temperaturama te blage i kišovite zime. Cijelo je područje bogato vegetacijom s planinskim i mediteranskim vrstama na vrlo malim udaljenostima, kao i brojnim endemskim vrstama, a takva botanička jedinstvenost ovog područja očituje se u konačnici i specifičnim senzorskim svojstvima cvjetnog meda. Nigdje na Mediteranu nije ljekovita samonikla kadulja zastupljena na tako velikoj površini kao na hrvatskom Jadranu, što omogućuje da se na ovom područu dobiju veće količine meda odkadulje koji spada u najcjenjenije vrste meda. Jedinstveno je i područje Neretve gdje se na 2500 hektara nalazi više od 2 milijuna stabala mandarine, od čijeg nektara pčele stvaraju također veoma specifičan i cijenjen med.
*Serijal tekstova “Što jedemo, što pijemo” na portalu Dobar život objavljuje se uz potporu Agencije za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija