Kontaminacija norovirusom razlog je povlačenja iz prodaje Datulja bez koštice, 500 grama, LOT: 319, EAN kod: 3859893512339, najbolje upotrijebiti do: 14.11.2025. koje su proizvedene u Iranu, a za Hrvatsku ih uvozi i distribuira Marjan voće d.o.o., Trnoščica 10, Dugo Selo. Opoziv se odnosi samo na proizvod navedenog LOT-a i roka trajanja, a obavijest je 23. 12. 2024. objavilo Marjan Voće na svojim stranicama. Za dodatne informacije potrošači mogu upit poslati na info@marjan-voce.hr odnosno obratiti se telefonom na 01 2752 835.
Državni inspektorat RH obavještava kako Proizvod nije u skladu s Uredbom Komisije (EZ) br. 178/2002 od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane.
Potrošače se upozorava da ne konzumiraju ovaj proizvod, nego da ga bace ili vrate u trgovinu gdje su ga kupili uz povrat novca. Isti proizvod opozvan je također i u Sloveniji, o čemu je 20. 12. 2024. obavijestio trgovački lanac Tuš. U Sloveniji je proizvod u prodaji pod nazivom DATELJI SUŠENI BREZ KOŠČIC.
Simptomi i izvori zaraze norovirusom
Norovirus je jedan od najčešćih uzroka trovanja hranom, navodi se u priručniku „Biološke opasnosti u hrani“ autora Alberta Marinculića, Borisa Habruna, Ljube Barbića i Relje Becka kojeg je objavila Hrvatska agencija za hranu 2009. godine. Za infekciju norovirusa koriste se još termini virusni gastroenteritis, akutni nebakterijski gastroenteritis, otrovanje hranom, infekcija hranom te „gripa želuca“. Najčešći je način širenja bolesti hranom, potom s čovjeka na čovjeka, te rjeđe kontaminiranom vodom.
Kod zaraženih osoba simptomi se javljaju obično 24 do 48 sati nakon zaraze. Očituju se naglim nastupom mučnine, povraćanjem, vodenastim proljevima i bolovima u abdomenu. Povraćanje je učestalije kod djece, a proljevi kod odraslih. Bolest prolazi najčešće spontano, 12 do 60 sati nakon pojave prvih kliničkih znakova, a oboljeli trebaju nadoknađivati izbuljenu tekućinu i elektrolite. Infekcija norvirusom može proći bez razvijanja simptoma kod više od 30 % zaraženih osoba. Bolest je češća kod odraslih i kod starije djece, nago kod mlađe djece.
Osobe koje izlučuju virus fekalno ili oralno, a sudjeluju u pripremi hrane uz loše higijenske uvjete najčešći su razlog nastanka epidemije kada veliki broj ljudi konzumira kontaminiranu hranu u restoranima, bolnicama i školama, na turističkim brodovima.
Osim gotovom hranom infekcije se prenose i svježim ili smrznutim voćem i povrćem te školjkama koje se uzgojene u vodi zagađenoj fekalijama. Bolest se može prenijeti izravnim dodirom s osobom koja ima kliničke znakove infekcije, boravkom u istoj prostoriji s tom osobom ili diranjem stvari koje je ta osoba dirala.
Potencijalno rizična je sva hrana koja se ne obrađuje termički poput salata, sendviča i voća koje se jede sirovo. Najrizičnije namirnice su školjke koje se uzgajaju u vodi zagađenoj fekalijama, a konzumiraju se sirove ili kuhane na pari. Zraza se prenosi i toplinski obrađenim namirnicama u čijoj su pripremi sudjelovale osobe koje izlučuju virus.
Priručnik “Biološke opasnosti u hrani” možete preuzeti na linku: https://www.hah.hr/pdf/Prirucnik_bioloske_opasnosti.pdf#page=63
*Serijal tekstova “Što jedemo, što pijemo” na portalu Dobar život objavljuje se uz potporu Agencije za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija