Simpatični Plavi ceker kojeg se može vidjeti obješenog na bocama i teglicama na štandovima zagrebačkih tržnica oznaka je za izvrsnost poljoprivrednih prehrambenih proizvoda sa sloganom „Plavi ceker: Od hrvatskog polja do zagrebačkog stola – jamči Zagreb“. Nositelji su, primjerice, OPG Ivan Bedeković za Bijelu domaću slaninu, Kulen Bedeković, Bedekovićeva kobasica i Čvarci, Vodopivec Istra d.o.o. za bresaolu – suhu junetinu, Mini mljekara Veronika d.o.o. za Taborgradski polutvrdi sir specijal, Zeleni obrok zdravlja j.d.o.o. za Rezance od koprive, Koprivnjake, Integralne medenjake s koprivom, Dr. Škobić d.o.o. za Domaću suhu kobasicu, itd. Na aktualnom popisu od 17.7.2024. nalazi se nažalost samo 45 proizvođača, no s obzirom da je sve veći interes i potreba potrošača za provjerenim prehrambenim proizvodima nadamo da će se nakon objave novog javnog poziva proizvođačima ove jeseni njihov broj povećati.
Naime, riječ je o figurativnom žigu koji je registriran pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske, s ciljem označavanja, isticanja i promocije „poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čija je kvaliteta više razine od zakonski propisane te uobičajeno zahtijevane i očekivane od strane potrošača“. Kvalitetu kontrolira Grad Zagreb, te ujedno jamči za nju.
Plavi ceker može se dodijeliti za 25 različitih vrsta i kategorija proizvoda koji su zaštićeni prema Međunarodnoj klasifikaciji proizvoda i usluga za registraciju žigova (Nicanska klasifikacija). To su suhomesnati proizvodi, sirevi, zreli, vina, rakije, likeri, pivo, voćni sokovi, sirupi za napitke, prerađeni proizvodi ribarstva, ulja: ekstra djevičansko maslinovo ulje i bučino ulje, masti, octevi, med, džemovi, marmelade i pekmezi, suho voće, korice od voća (arancini i slično), obrađene sjemenke, povrće sušeno, konzervirano povrće, namazi na bazi povrća, paštete, čokolada, trajni kolači i keksi, sušena tjestenina i začinske soli.
Postupak dobivanja oznake odnosno certifikata Plavi ceker propisan je Pravilnikom o dodjeli oznake „Plavi ceker“ Grada Zagreba (Službeni glasnik, br. 21/19, 11/20 i 21/20), a teče ovako: Grad Zagreb jednom godišnje raspisuje javni poziv za dodjelu oznake „Plavi ceker“ na koji se mogu prijaviti opg-ovi, obrti i pravne osobe registrirane za poljoprivrednu ili prerađivačku djelatnost na području Hrvatske. Proizvodi moraju biti proizvedeni u Hrvatskoj, osnovna sirovina proizvoda mora biti podrijetlom iz RH i moraju udovoljavati svim važećim propisima vezano za hranu. Za proizvode koje su prijavile radi se senzorska i fizikalno-kemijska analiza na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu i u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, a troškove analize plaća Grad Zagreb. Nakon provedenih analiza, Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje predlaže gradonačelniku Grada Zagreba proizvode za dodjelu oznake „Plavi ceker“ i gradonačelnik utvrđuje popis proizvoda kojima se dodjeljuje oznaka „Plavi ceker“. Grad Zagreb i proizvođači čiji su proizvodi nositelji oznake „Plavi ceker“ sklapaju Ugovor o licenci oznake „Plavi ceker“ na tri godine. U tom razdoblju provodi se kontrola kvalitete proizvoda. Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje prema planu ili na temelju pritužbe potrošača uzima uzorke označenih proizvoda s tržišta ili direktno od proizvođača radi utvrđivanja kvalitete. Ako kvaliteta nije odgovarajuće, proizvođač gubi oznaku „Plavi ceker“ za svoje proizvode.
Na web stranici Grada Zagreba objavljen je popis proizvođača i proizvoda koji nose oznaku Plavi ceker. Na aktualnom popisu s datumom 17.7.2024. nalazi se 45 proizvođača s popisom certificiranih proizvoda i kontakt podacima, koji možete preuzeti u PDF-u ovdje:
*Serijal tekstova “Što jedemo, što pijemo” na portalu Dobar život objavljuje se uz potporu Agencije za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija