Prema posljednjim podacima Eurostata u Hrvatskoj se godišnje baci oko 280.000 tona hrane, odnosno 72 kilograma po stanovniku. Po tome je Hrvatska znatno bolja od prosjeka EU zemalja od 131 kilograma bačene hrane. Jedina zemlja EU u kojoj se po stanovniku baca manje hrane nego u Hrvatskoj je Slovenija. Tržišna vrijednost hrane bačene u EU-u procjenjuje se godišnje na 132 milijarde eura, odnosno na 10% od hrane koja je na raspolaganju potrošačima u EU.
U sklopu kampanje Safe2Eat Europske agencije za sigurnost hrane u Hrvatskoj je povodom Svjetskog dana hrane 16. 10. 2024. organizirana kulinarska radionica na kojoj je chef Melkor Bašić educirao influencere kako sigurno rukovati hranom, kako smanjiti bacanje hrane i pripremiti ukusna jela od ostataka. Cilj je da oni to prenesu dalje, javnosti koja ih prati.
Naime, iako je po navedenim statistikama Hrvatska među zemljama u kojoj je baca najmanje hrane po stanovniku, istovremeno je na vrhu ljestvice po tome koliko se hrane baca u domaćinstvima. Tako od ukupne godišnje količine otpada od hrane u Hrvatskoj 76% dolazi iz kućanstava, a prosjek je EU 54%. Ostali “bacači” hrane su poljoprivredni proizvođači, prehrambena industrija, trgovina i restoranska industrija.
Hrana se prema istraživanjima najviše baca zbog lošeg planiranja kupnje, pripreme preobilnih obroka, isteka rokova trajnosti te nepoznavanja razlike između oznaka „upotrijebiti do” i „najbolje upotrijebiti do”. Najčešće se bacaju namirnice s kratkim rokovima trajnosti poput svježeg mlijeka, mesa i ribe, zatim voće i povrće i pekarski proizvodi.
„Previše hrane se nepotrebno baca, ali uz malo kreativnosti svaku namirnicu možemo iskoristiti do maksimuma te „otpad“ transformirati u ukusne obroke. Preporuke su jednostavne, i njih se svi možemo pridržavati – kupite što vam treba i koliko vam treba, poslužite manje količine, svi ostaci se mogu pohraniti u hladnjak i iskoristiti drugi dan, zamrzavajte ostatke hrane, pretvorite ostatke u kompost i naučite značenje datuma „upotrijebiti do” i „najbolje upotrijebiti do”. Ovo je prilika da promijenimo naše navike i pokažemo kako svaki komadić hrane ima svoju vrijednost”, poučio je na radionici influencere chef Melkior Bašić.
*Serijal tekstova “Što jedemo, što pijemo” na portalu Dobar život objavljuje se uz potporu Agencije za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija