Do prije desetak godina kavu se smatralo nezdravom navikom. Posljednjih dvadsetak godina, međutim, u više od 50 studija pokazalo se da je regularna konzumacija kave u umjerenom dozama povezana sa smanjenim rizikom od mnogih bolesti te od umiranja, i to u različitim geografskim područjima i različitim etničkim grupama. Neki od benefita kave su manji rizik od Parkinsonove bolesti, dijabetesa tipa 2., Alzheimerove bolesti, kroničnih bolesti jetre, raka jetre, kardiovaskularnih bolesti… Pokazalo se i da kava popravlja raspoloženje i smanjuje rizik depresije, te da je ispijanje 4 do 5 šalica kave dnevno povezano i s nižim rizikom od moždanog udara.
Hoće li kava djelovati dobro na određenu osobu ovisi o njenom spolu, starosti, metabolizmu i genetici. Primjerice, osobama koje sporo metaboliziraju kavu ona može uzrokovati probleme nesanice, anksioznosti, žgaravicu. No oni koji je brzo metaboliziraju od kave mogu imati brojne koristi bez tih problema.
Pijenje kave produljuje zdrav život za 1,8 godina
Početkom mjeseca objavljen je recenzirani znanstveni članak u časopisu Ageing Resarch Reviews na temu povezanosti kave sa zdravim starenjem. Kako navode autori, redovna konzumacija kave smanjuje rizike od najčešćih uzroka smrtnosti, rizike umiranja od kardiovaskularnih, moždanog udara, raznih vrsta raka i dišnih bolesti. Redovno pijenje kave usporava funcionalno opadanje kod starjih osoba kao što je gubitak pamćenja, depresiju i opću slabost. Vjerojatnost umiranja kavopijaca je 17% manja, uz prosječno produljenje zdravih godina života za 1,8 godina.
Jedan od od benefita kave je da doprinosi raznovrsnosti dobrih bakterija u crijevima, koje su povezane s dobrim zdravoljem. U kavi su topiva vlakna, antioksidansi, polifenoli, klorogenična kiselina, a u jednom istraživanju je pokazalo da dva stastojka kave kahweol i cafestol zaustavljaju rast stanica raka prostate i bubrega u laboratorijskim uvijetima. Znanstvenici kavi pripisuju i smanjenje rizik od hepatocelularnog karcinoma. Medicinski urednik izdanja Mayo klinike o prehrani – The Mayo Clinic Diet – dr. Dan Donald Hensrud ističe: “Kava je često najveći i najkonzistentniji izvor antioksidanata u prehrani osoba koje ju piju svakodnevno.”
Koji piju kavu ujutro imaju manji rizik od umiranja
Najnovije objavljeno istraživanje analiziralo utjecaj vremena kad se pije kava na zdravlje kod više od 40 000 ljudi. Praćanjem ispitanika deset godina nakon studije, pokazalo se da oni koji piju kavu odmah ujutro imaju 16% manju vjerojatnost da će umrijeti od onih koji piju kavu kasnije tijekom dana, a vjerojatnost da će umrijeti od kardiovaskularnih bolesti bila je 31% manja. Zdravstveni benefiti bili su manji za one jutarnje kavopijce koji su pili samo jednu šalicu kave ujutro. Kod onih koji piju više kave, smanjen je rizik od umiranja bez obzira da li piju dvije-tri šalice dnevno ili više kave.
Prof. Lu Qi, nutricionist i epidemiolog s Tulane Sveučilišta iz New Orleansa koji je sa svojim timom proveo ovo istraživanje zaključio je da nije toliko bitno koliko se kave pije, nego kada se kava pije. Uobičajeno ne dajemo savjete kada u danu treba jesti neku hranu, ali čini se da trebamo razmišljati i o tome.”
Uz sve ove pohvale kave, recimo i da se ovi nalazi odnose na pijenje prave ne-instant kave, bez umjetnih sladila, dodanih okusa, vrhnja…
Izvori:
Science Direct: Impact of coffee intake on human aging: Epidemiology and cellular mechanisms
European Heart Journal: Coffee drinking timing and mortality in US adults
Serijal tekstova “Što jedemo, što pijemo” na portalu Dobar život objavljuje se uz potporu Agencije za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija