Udruga Centar za neurorazvojnu integraciju refleksa u Zagrebu provodi specijalizirane radionice za djecu i mlade s razvojnim poteškoćama kroz program “Izvor znanja”, koji sufinancira Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR). U sklopu programa organizirane su logopedske radionice, radionice integracije refleksa prema Masgutovoj metodi (MNRI®), glazbene, likovne i plesne aktivnosti, te kreativne radionice izrade keramike i sportski program veslanja na dasci.
Program rada udruge podržan je sredstvima iz različitih izvora. Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike financira trogodišnji program “Razvijajmo vještine i gradimo prijateljstva”. Grad Zagreb podupire udrugu kroz tri projekta: “Inkluzivna riznica”, “Izvor znanja” i “Integracija refleksa”. Zagrebačka županija također pridonosi financiranju projekta “Integracija refleksa”.
Zahvaljujući sponzorstvu HBOR-a omogućeno je održavanje dvomjesečnog programa integracije refleksa s 50 radionica te mjesečnog ciklusa logopedskih radionica sa 80 susreta. Ove aktivnosti obuhvaćaju oko 30 djece i mladih s razvojnim poteškoćama, pružajući im priliku za razvoj, učenje i osnaživanje kroz stručnu podršku i kreativne sadržaje.
Poboljšanje komunikacijskih, motoričkih, kognitivnih i emocionalnih vještina
Logopedske radionice su osmišljene s ciljem poticanja razvoja govorno-jezičnih sposobnosti te poboljšanja komunikacijskih vještina djece, pružajući im podršku koja je ključna za njihove svakodnevne izazove i napredak.
Posebno mjesto u programu zauzima integracija refleksa po Masgutovoj metodi. MNRI® metoda, koju je razvila dr. Svetlana Masgutova (SMEI – Svetlana Masgutova Educational Institute, SAD), temelji se na istraživanjima o utjecaju motoričkih refleksa i senzoričke integracije na različite aspekte razvoja, uključujući motoričke, kognitivne i emocionalne vještine. Primarni refleksi, koji su ključni za preživljavanje i prilagodbu, često ostaju neintegrirani uslijed traume, stresa ili drugih izazova u djetetovu razvoju. MNRI® metoda omogućava ponovnu integraciju ovih refleksa, što rezultira poboljšanjem motoričkih i kognitivnih sposobnosti te osnaživanjem djetetova potencijala.
Doprinos kvalitetnijem uključivanju djece i mladih s razvojnim poteškoćama u društvo
– Neurorazvojnom integracijom refleksa doprinosimo kvalitetnijem uključivanju djece u društvo, jačajući njihove socijalne i motoričke vještine te pripremajući ih za sudjelovanje u redovnim oblicima obrazovanja i odgoja. Radionice osiguravaju prostor za napredak u razvoju, omogućujući djeci da ostvare svoj puni potencijal i osjete podršku zajednice – kaže Aleksandar Karanfiloski, predsjednik udruge Centar za neurorazvojnu integraciju refleksa, edukacijski rehabilitator koji još od 2008. godine, otkako je završio fakultet, radi s djecom i mladima s Down sindromom u području ranih intervencija:
– Ovaj vrijedan program ne bi bio moguć bez podrške Hrvatske banke za obnovu i razvitak, koja je prepoznala njegov značaj i velikodušno sponzorirala provedbu aktivnosti. Njihova podrška omogućila je stvaranje prostora u kojem se djeca mogu razvijati i napredovati, dok istovremeno pridonosimo inkluzivnijem društvu – naglašava Karanfiloski.
Izrada 750 čestitki za Hrvatsku banku za obnovu i razvitak kao prva aktivnost socijalnog poduzetništva za koju je udruga ispostavila račun
Centar za neurorazvojnu integraciju refleksa zagrebačka je udruga koju su pokrenuli stručnjaci koji rade s djecom i mladima s Down sindromom, ali i drugim razvojnim poteškoćama. U svom radu ovise o donacijama i potporama državnih tijela, Grada Zagreba, Zagrebačke županije te tvrtki koje donacijama omogućuju provođenje raznih terapijskih programa za djecu i mlade s razvojnim poteškoćama. Tijekom 2022. i 2023. uspješno su proveli 18-mjesečni projekt „Pomozi mi u startu: rana intervencija i sport za osobe s invaliditetom kao važan čimbenik u prevenciji bolesti i promociji zdravlja“ kojeg je financirala Europska unija kroz Europski socijalni fond. Centru je odobrena licence za provođenje socijalnih usluga u zajednici. Aktivnosti Centra odvijaju se u iznajmljenom prostoru u Froudeovoj, a u tijeku je preseljenje u veći prostor koji im je dodijeljen u Domu zdravlja Remetinec.
– Jedan od ciljeva naše udruge je i da uspostavimo aktivnosti socijalnog poduzetništva u okviru kojih bi se djeca i mladi s razvojnim poteškoćama mogli zaposliti i zarađivati. Hrvatska banka za obnovu i razvitak pomogla nam je da ove godine započnemo ostvarivati i taj cilj naše udruge. Naime, naručili su od nas 750 čestitki koje su izradila i oslikala naša djeca. Prvi puta smo funkcionirali na način socijalnog poduzetništva i za te smo im čestitke ispostavili račun na 2.649,00 Eura, a zarađenim novcem pokrivamo troškove rada Centra. Kao poseban poklon mladima s teškoćama u razvoju koji su izradile čestitke, planiramo organizaciju zajedničkog izleta, poput odlaska u toplice ili slične aktivnosti, kako bismo im pružili dodatno zadovoljstvo i nova iskustva. Plan nam je da u budućnosti razvijamo takve usluge, za sad kroz naše keramičke i likovne radionice gdje djeca i mladi s razvojnim poteškoćama izrađuju razne ukrasne i upotrebne predmete – najvaljuje Aleksandar Karanfiloski.