Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA-e) otvorila je postupak javnih konzultacija u postupku završetka Protokola za procjenu rizika od fluorida iz hrane, vode za piće te drugih mogućih izvora izloženosti iz 2022. godine.
Na poveznici https://connect.efsa.europa.eu/RM/s/consultations/publicconsultation2/a0lTk000003BilZ/pc1241 se može pristupiti dosadašnjim javnim konzultacijama iz 2022. godine i svim popratnim dokumentima te ažuriranom Nacrtu protokola kojeg je napravio EFSA-in tim stručnjaka. Poziv za sudjelovanje u postupku javnih konzultacija objavljen je 1. 12. 2024., a konzultacije su otvorene do 9. 2. 2025.
Koje su razine fluorida sigurne i podnošljive u vodi i hrani?
U Nacrtu se navodi se kako sigurna razina unosa fluorida iznosi 3,3 miligrama po danu (mg/dan) za trudnice te za sve dobne skupine od navršene devete godine nadalje. Ta vrijednost dobivena je procjenom mogućih učinaka fluorida na središnji živčani sustav fetusa u razvoju. Stručnjaci EFSA-e su zaključili da se negativni učinci na središnji živčani sustav fetusa počinju javljati kod koncentracije fluorida u vodi za piće jednakoj ili višoj od 1,5 miligrama po litri, što je i zakonska granica u Europskoj uniji. Utvrđeno je da su koncentracije fluorida u vodama za piće u zemljama EU znatno niže – kreću se do 0,3 miligrama po litri.
U Nacrtu su predložene i gornje granice podnošljivog unosa za dojenčad i malu djecu: 1 mg/dan za dojenčad do 12 mjeseci, zatim 1,6 mg/dan za djecu starosti između jedne i tri godine te 2 mg/dan za djecu između četiri i osam godina. Navedene vrijednosti podnošljivog unosa odnose se na unos fluorida iz paste za zube te su povezane s rizikom od dentalne fluoroze (promjene boje zuba). Osim navedenog, ove vrijednosti fluorida štite i od drugih potencijalnih štetnih učinaka za ove dobne skupine.
Pri izradi Nacrta EFSA-in znanstveni odbor pregledao je preko 20 tisuća znanstvenih radova iz razdoblja od 2005. do 2024. godine uz pregled najrelevantnijih 152 studije na ljudima (152) i 81 studije na životinjama.
Fluoriranje vodovodne vode u SAD-u se ukida
U zemljama Europske unije vodovodnoj vodi se ne dodaje fluorid, za razliku od SAD-a gdje se fluoriranje vodovodne vode provodi već 70 godina s argumentom da se tako prevenira karijes. Ukidanje fluoriranja vode zbog mogućeg toksičnog učinka istaknuto je kao važno predizborno obećanje Donalda Trumpa, te će nova administracija nakon inauguracje predsjednika uputiti službeni zahtjev svim američkim vodoopskrbnim centrima da prestanu s fluoriranjem pitke vode.
Piše: Leon Tiska
*Serijal tekstova “Što jedemo, što pijemo” na portalu Dobar život objavljuje se uz potporu Agencije za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija