Zbog trovanja mladića koji je 4. 11. 2023. u riječkom kafiću Mali Caffe Bar na Korzu iz poslužene bočice Romerquelle umjesto vode popio sredstvo za strojno pranje stakla, Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci podiglo je 30. 9. 2024. optužnicu protiv dvije okrivljenice, hrvatske državljanke (rođene 1985. i 1984. godine.) Tereti ih se za počinjenje teškog kaznenog djela protiv opće sigurnosti, iz nehaja, te da im prijeti maksimalna kazna zatvora do tri godine. Tako je godinu dana nakon što je 19-godišnji mladić proveo deset dana na liječenju u KBC-u zbog kemijske ozlijede jednjaka pokrenuta pravosudna procedura kažanjavanja odgovornih.
U kafiću ulile u bocu od mineralne deterdžent
Policijskom istragom ustanovljeno je da su okrivljenice u kafiću na Krku ulile u jednu od ispražnjenih bočica Romerquellea sredstvo za strojno pranje stakla, zatvorile ju i ostavile u skladištu uz ostale neotvorene bočice te mineralne vode. Na kraju turističke sezone kafić je zatvoren, a okrivljenice su tu bocu Romerquelle zajedno s drugim bocama pića koje su ostale neprodane, pripremile za povrat viška artikala, u periodu koncem runa do 3. listopada 2023. godine. Distributer je tu bocu preuzeo zajedno s drugim neprodanim pićima za daljnju prodaju. Bočica je potom isporučena kafiću u centru Rijeke gdje je mladiću poslužena 4. 11. 2023. oko 21.30. Prema svjedocima događaja, mladiću je na stol donesena zatvorena boca mineralne vode koju je sam otvorio, natočio i popio mali gutljaj, a odmah nakon toga mu je pozlilo. Ostao je bez zraka, govorio da ne može disati te je povratio krv. Ubrzo je po njega stigla prva pomoć.
Ovaj slučaj trovanja izazvao je prošle jeseni veliku medijsku pažnju i masovnu histeriju uslijed koje se, strahujući da su se otrovali, zdravstvenim službama obratilo više od 45 osoba. Velika je šteta nanesena i Coca Coli, čija je Romerquelle voda povučena iz prodaje u trgovinama, pa je vraćena nakon što je ispitivanje potvrdilo ispravnost svih uzoraka.
Na prvi pogled čini se da je ovo naprosto nevjerojatan niz nezgodnih okolnosti kakvi se, eto, tu i tamo neizvbježno dogode, no činjenica je da nakon izlaska s proizvodne linije nitko više nije provjeravao ispravnost ove boce i da to je tako došlo do ozlijeđivanja mladića. Okrivljenice su bocu stavile gdje im je palo na pamet, distributer ju je preuzeo bez provjere, a potom i kafić koji je bočicu preuzeo i poslužio. I gost ju je ispio s povjerenjem da nitko u lancu ljudi kroz čije je ruke bočica prije dolaska na njegov stol prošla ne bi učinio nešto što bi ga moglo ubiti. Nažalost, ovakvo slijepo povjerenje nije utemeljeno u stvarnosti i ovakvi su slučajevi neočekivano česti.
Slični slučajevi iz Zagreba, Đurđevca, Vrgade, Opatije…
Primjerice, na otoku Vrgadi je 12. 6. 2013. godine gostu iz staklene boce mineralne vode s natpisom “Jamnica” natočen deterdžent za strojno pranje posuđa s natrijevim hidroksidom. Gost je zadobio ozlijede jednjaka i želuca zbog kojih je dva tjedna bio u bolnici i izgubio je 15 kilograma. Počinitelj je 2017. osuđen na godinu dana zatvora.
Bočica mineralne vode „Jamnica“ koju je 31-godišnjakinja uzela iz minibara u opatjskom hotelu „Kvarner“ 1996. godine umjesto vode sadržavala je lužinu čiji je pH bio 14, pa je zadobila opekline usta, ždrijela, jednjaka i želuca 2. i 3. stupnja. Predstavnici hotela su upozoravali da oni odgovornost mogu snositi samo za pripremljenu hranu i piće, a ne za izvorno zatvorenu bocu, no zakonska odgovornost im je pravomoćnom presudom utvrđena jer su takvu „Jamnicu“ ponudili u svom minibaru gdje ju gosti mogu kupiti. Nakon deset godina suđenja postala je pravomoćna presuda kojom je optužena tvrtka Liburnia Riviera Hoteli morala svojoj nekadašnjo gošći isplatiti nešto više od tadašnjih 68 tisuća kuna (oko 10 tisuća eura). Bila je to simbolična naknada, s obzirom da joj je odstranjena donja trećina želuca pa može konzumirati samo tekuću i kašastu hranu u manjim obrocima više puta dnevno.
Troje mladih u Đurđevcu otrovani su na proljeće 2013. godine u Gradskoj kavani. Naručili su mješavinu bijelog vina i Coca Cole. Konobarica ima je umjesto toga zabunom utočila mješavinu s deterdžentom. Hospitalizirani su zbog opeklina jezika, ždrijela i jednjaka. Ispostavilo se da su kanistar vina i deterdženta koji su stajali ispod šanka gotovo identični te da je konobarica koja se tek uhodavala u posao zabunom natočila u čaše krivu tekućinu.
U ljeto 2010. godine plesna glumica u kafiću Orient Express, preko puta Zagrebačkog kazališta mladih, naručila je kavu i mineralnu vodu. Konobarica joj je umjesto mineralne vode servirala deterdžent za strojno pranje. Kad je otpila gutljaj, odmah je osjetila veliku bol i žarenje, a hospitalizirana je s teškim ozlijedama. Naknadno se ustanovilo da je konobarica nekoliko dana prije u bočicu od mineralne vode ulila deterdžent iz kanistra, a bočicu je spremila među sredstva za čišćenje. Tog je dana našla bočicu mineralne na podu, ali ju je spremila u hladnjak ne primijetivši da se radi o bočici s deterdžentom, i tako ju je servirala gošći.
Vlasnik zagrebačkog kafića „Robinson“ osuđen je na godinu dana zatvora zbog teškog trovanja dvojice mladića koji su 6.1.2012. navečer u njegovom lokalu umjesto medice popili deterdžent Likvid Blistal kojeg je vlasnik nekoliko sati prije toga iz originalne plastične ambalaže prelio u bocu alkoholnog pića i stavio u skladište, a da o tome nije obavijestio nikog od osoblja. Jednom mladiću oštećena je stijenka usne šupljine, a drugi je zadobio ozlijede probavnog trakta, od usne šupljine, preko ždrijela i jednjaka sve do želuca.
*Serijal tekstova “Što jedemo, što pijemo” na portalu Dobar život objavljuje se uz potporu Agencije za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija