U Rimu je krajem prošle godine, na poziv talijanskog Ministarstva kulture, organizirana dodjela povelja svim zemljama partnerima i svim lokalnim dionicima uključenima u multinacionalnu nominaciju Tocatì – program zajedničkog očuvanja baštine tradicionalnih igara i sportova.
Tocatì je zajednički program za očuvanje tradicijskih igara i sportova koji se razvijao tijekom godina zahvaljujući međunarodnoj mreži zajednica, grupa i pojedinaca, uključujući nositelje tradicijskih igara i sportova, uz potporu lokalnih, nacionalnih i međunarodnih institucija i udruga. U Veroni se održava 22. izdanje festivala tradicijskih igara Tocati od 13-15. rujna 2024. godine.
Hrvatska se mreži pridružila tradicijskom pučkom igrom Pljočkanje, koja je geografski ponajviše zastupljena u Istri, gdje je kao krovna udruga, njeguje Istarski pljočkarski savez (IPS).
U ime Republike Hrvatske, na skupu su prisustvovali glavni konzervator Ministarstva kulture i medija Davor Trupković i glavna tajnica Hrvatskog povjerenstva za UNESCO Rut Carek.
Multinacionalnu nominaciju Tocati – festival tradicijskih igara („Tocati – Shared Programme for the Safeguard of traditional games and sports“) za Registar dobrih praksa UNESCO-a inicirala je Italija, a pridružila joj se Hrvatska zajedno s Belgijom, Ciprom i Francuskom.
Promicanje Tocatija
Zajednički program za očuvanje tradicijskih igara i sportova – Tocatì razvijao se tijekom godina zahvaljujući međunarodnoj mreži zajednica, grupa i pojedinaca, uključujući nositelje tradicijskih igara i sportova, uz potporu lokalnih, nacionalnih i međunarodnih institucija i udruga. Multinacionalnu nominaciju Tocatì UNESCO je uvrstio u Registar dobrih praksi u prosincu 2022. godine, a na istom je zasjedanju UNESCO-ova Međuvladina odbora za očuvanje nematerijalne kulturne baštine pljočkanje iz Hrvatske pridruženo multinacionalnoj nominaciji.
U Hrvatskoj je pljočkanje geografski ponajviše zastupljeno u Istri, a Istarski pljočkarski savez (IPS) kao regionalna mreža nevladinih organizacija (sportski klubovi i klubovi za starije osobe), koje su identificirane kao nositelji, a to su Pljočke sports club (ŠPK) „Agroturist”, Pljočke club (PK) „45 Paralela”, PK „Škrilja”, PK „Radigoza”, PK „Marčenegla”, PK „Lanterna”, PK „Sveti Petar”, ŠPK „Murine”, SPK „Sutivanac” i „Žminj”.
Proces promicanja Tocatìja uključuje rastuću mrežu sudionika, koji se identificiraju u zaštiti pljočkanja, kao izraza vlastite nematerijalne kulturne baštine. Tradicionalna zajednica igara uključuje igrače, obrtnike, promicatelje, volontere, stručnjake i široku mrežu sudionika koji djeluju na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Prva međunarodna radionica o dobrim praksama zaštite pljočkanja održana je u istarskom Svetvinčentu 2019. godine. Također, na inicijativu Istarskog pljočkarskog saveza, 2020. organiziran je online webinar na temu Tradicijski sportovi i igre u kontekstu turizma okupljajući partnere iz nominacijske mreže.
7. Festival pljočkanja u Svetvinčetu
Tako je pljočkanje upisano u popis nematerijalne kulturne baštine kao dio svjetske baštine, a krovna udruga Istarski pljočkarski savez nastavila je raditi na bogatim aktivnostima. U povodu toga je uz potporu Ministarstva kulture i medija RH, Hrvatskog povjerenstva za UNESCO i Istarske županije u općini Svetvinčenat održan krajem 2023. godine 7. međunarodni festival pljočkanja.
U sklopu toga održan je i međunarodni skup na temu – očuvanje tradicijskih igara i sportova za društvenu inkluziju – posvećen obilježavanju 20 godina UNESCO-ve Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine. Skup na kojem su sudjelovali brojni stručnjaci iz šest europskih zemalja bio je namijenjen učiteljima, ali i otvoren za sve zaljubljenike u tradicijsku kulturu. Uz to u Žlinji je održan međunarodni turnir u pljočkanju i turnir u gađanju „fiondama” (pračkama) čiji su nositelji Istarski pljočkarski savez i udruga STK „Istrijanske fionde” iz Pule.
Cijelom ovom značajnom događaju za pljočkanje, ali i za sve tradicionalne pučke igre i sportove u Hrvatskoj prethodile su brojne aktivnosti, među kojima valja spomenuti prvu međunarodnu radionicu o dobrim praksama zaštite pljočkanja koja je održana u Svetvinčentu 2019. godine, a na inicijativu Istarskog pljočkarskog saveza 2020. godine održan je i webinar na temu „Tradicijski sportovi i igre u kontekstu turizma“ ,okupljajući partnere iz nominacijske mreže.
Nacionalni centar pljočkanja u Svetom Petru u Šumi
Za istarsko pljočkanje uvelike je značajno da su se u očuvanje i popularizaciju pljočkanja uključile gotovo sve općine i gradove pa i sama Istarska županija. Hrvatski pljočkarski savez i Istarski pljočkarski savez nastoje posljednjih godina u Svetvinčenatu razviti pljočkarsko središte za promociju pljočkanja, a od velikog značaja za tu tradicionalnu igru je dovršetak gradnje Nacionalnog centra pljočkanja u Svetom Petru u Šumi. Nacionalni centar pljočkanja izgrađen je na travnatom igralištu kojega su i dosada koristili supetarski pljočkari za treninge i natjecanja. Centar se sastoji od dva natjecateljska bloka, svaki s po pet staza.
Velike su zasluge Istarskog pljočkarskog saveza i u širenju te igre izvan Istre, pa i Hrvatske. Istarski pljočkari „izvezli“ u tu igru u Hrvatsko zagorje (PK Mokrice) gdje su se godinama održavala natjecanja „u četvorkama“ u sklopu pljočkarskog turnira „Alpe – Adria“. Zaslugom pojedinaca iz Istre pljočkarski klub je osnovan i u Bosanskom Grahovu (BiH). U suradnji Hrvatskog pljočkarskog saveza i Škuljarskog saveza Slovenije (Slovenci pljočku zovu škulja) ujednačena su pljočkarska pravila (veličina i težima rekvizita, veličina igrališta itd.), a tome su se priključili i Talijani pa tako turniri iz serije „Alpe – Adria“ okupljaju pljočkare iz tih četiriju zemalja, a česti su i pljočkarski četveroboji Hrvatske, Slovenije, Italije i Bosne i Hercegovine.
Piše: Dragutin Lončar
* Ovaj tekst je dio novinarskog projekta ‘Tradicijske igre u Hrvatskoj’, a objavljen je uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije u sklopu projekta poticanja kvalitetnog novinarstva.