Prva Olimpijada starih sportova u Brođancima održana je davne 1972. godine, a ovogodišnja, 50. po redu, završena je krajem kolovoza ove godine (tri nisu održane zbog ratnih zbivanja i pandemije). Ovogodišnja Olimpijada u Brođancima okupila je oko 500 natjecatelja iz Hrvatske i inozemstva koji su se natjecali u 19 različitih starih igara i sportova, a trodnevnom natjecanju prisustvovali su brojni građani bivši sadašnji poznati hrvatski sportaši te zainteresirani posjetitelji.
Zanimljivo je da je o prvoj Olimpijadi starih sportova u Brođancima snimljen i kratkometražni film pod nazivom Starinske igre, a autor je Rudolf Sremec. U filmu se opisuje ta Prva olimpijada starih sportova u malom slavonskom selu Brođanci. Najveći dio filma posvećen je opisu starih igara održanih na Olimpijadi te su prikazane natjecateljske ekipe iz brojnih slavonskih sela.
Otvorenje uz kuburaše
Olimpijada starih sportova tradicionalno se održava svake godine zadnjeg vikenda u kolovozu te je popraćena bogatim sportskim, kulturnim i zabavnim programom te aktivnostima kojima su obuhvaćene sve generacije ljudi. Nakon svečanog mimohoda na „Olimpijskom stadionu“ je upriličeno svečano otvorenje uz pucanje kuburaša i paljenje olimpijskog plamena što su učinili hrvatski olimpijci tog kraja Manuel Štrlek i Katica Ileš.
Na 50. Olimpijadi, kao i na svim dosadašnjim održana su natjecanja u kategorijama pionira i seniora u ukupno 19 disciplina starih igara i sportova, među kojima su čočak, tokač, banga, ringlanje, utrke u vrećama i na štulama, kandžijanje, nožičanje, gađanje strijelom, bacanje kamena, povlačenje konopa… Za sve sudionike pripremljen je svečani ručak te podijeljena odličja najuspješnijima, naravno sve to prati zabavni i kulturni program te bogata ugostiteljska ponuda, pa tako i tradicionalno pečenje vola na ražnju.
Izložba poštanskih marki na temu tradicijskih igara
U sklopu Olimpijade, sredinom kolovoza otvorena je izložbe poštanskih marki i razglednica na temu tradicijskih igara i sportova. Izložba je u vlasništvu AC La Tanguille iz Arande de Duero, Španjolska te je temeljem višegodišnje suradnje ustupljena Udruzi Olimpijada starih sportova.
Prvog dana Olimpijade održana je panel rasprava „Uloga tradicijskih igara i sportova u kreiranju turističkih destinacija i održivom razvoju lokalnih zajednica“. U raspravi je sudjelovalo pet uglednih znanstvenika iz različitih područja. Iz Hrvatske sudjelovali su doc. dr. sc. Jasenka Kranjčević iz Instituta za turizam iz Zagreba koja je koordinirala skupom te doc. dr. sc. Romana Lekić iz Veleučilište Bernays iz Zagreba. Iz Italije sudjelovala je dr. sc. Valentina Lapiccirella Zingari koja radi na organizaciji Festivala Tocatì u Veroni čija glavna aktivnost zajedničkog navedenog festivala je očuvanje tradicijskih igara i sportova (kao nematerijalne baštine) od svog nastanka u Veroni 2003. godine, ali ima naglasak na turizmu malih seoskih zajednica. Osim sportova i igara prezentiraju se obrti, gastronomija te krajolici i arhitektura kao i tradicijski način života. Prošle godine Verona je na taj način privukla oko 300.000 posjetitelja.
Stručnjaci iz Srbije dr .sc. Željko Bjeljac i dr. sc. Jovana Brankov prezentirali su potencijale tradicijskih sportova i igara u Srbiji te kako oni mogu pridonijeti turizmu. Iz prakse bilo je vrlo zanimljiva prezentacija Joze Šantaka koji je predstavio Udrugu „Sport za sve“ iz Sopja a koja organizira tijekom cijele godine brojne aktivnosti u natjecanju tradicijskih sportova i igara za sve vrste uzrasta. U raspravu se aktivno uključio Milivoj Pacenti predsjednik Hrvatskog Saveza tradicijskih igara i sportova.
Tom prilikom načelnik općine Bizovac, u kojoj se održava Olimpijada, Srećko Vuković istaknuo je kako selo Brođanci živi za Olimpijadu starih sportova te posebno za tu priliku uređuje selo.
Pljočkarski turnir 4 nacije
U sklopu Olimpijade održan je i turnir četiri nacije u pljočkanju. Bila je to uspješna promocije pljočkanja, a uz pljočkarsku reprezentaciju Hrvatske, nastupi su i ponajbolji pljočkari Slovenije koji su i osvojili turnir, naši su bili drugi, Talijani treći, a ekipa iz Bosanskog Grahova koja je predstavljala Bosnu i Hercegovinu zauzela je četvrto mjesto.
Stoga, vidimo se na idućoj, 51. po redu, Olimpijadi starih sportova koja će se održati zadnjeg vikenda u kolovozu 2025. godine. Organizatori obećavaju još bogatiji sportski program, a tako i onaj kulturni i zabavni.
Piše: Dragutin Lončar
* Ovaj tekst je dio novinarskog projekta ‘Tradicijske igre u Hrvatskoj’, a objavljen je uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije u sklopu projekta poticanja kvalitetnog novinarstva.