PRESLIČICA: Proljetni plavoljubičasti oblak u vrtu
Presličica (lat. Muscari Botryoides, eng. grape hyacinth) jedna je od popularnih lukovica koja cvate u proljeće. Osim plave, cvjetovi presličice mogu biti i grimizni i bijeli, ali rjeđe. Cvate u rano proljeće, u ožujku i travnju. Sadi se na sunčano do polusjenovito mjesto, u propusnu i plodnu zemlju. Iz lukovice rastu tanki listovi visine 10 do 15 cm, te stapka 10-tak cm visine na kojoj je grozd cvjetića plavoljubičaste boje. Gornji cvjetovi stoje horizontalno, a donji vise.
Koriste se u vrtu na više načina. Mogu biti raštrkane u travnjaku, kao što bude i jaglac. Travu u tom slučaju kosite nakon što ove proljetnice ocvatu. I inače, travnjake bi trebalo kositi nakon što ocvatu cvjetnice u njemu, posebno maslačak koji je proljetna hrana za pčele i druge oprašivače.
Presličice možete posaditi i u grupi, primjerice uz zidić. Lukovice se sade po općenitom pravilu: na dubinu 3 puta veću od duljine lukovice, međusobnog razmaka 2 puta većeg od promjera lukovice. Ako želite proljetni plavoljubičasti oblak u vrtu, posadite grupu od najmanje 10 lukovica. Vodite računa da će se s vremenom one na tom mjestu i raširiti.
Plava presličica sadi se i uz rubnjake, te u cvjetnim gredicama s ostalim lukovičastim proljetnicama: uz narcise, tulipane, zumbul i đurđice. Plava presličica i đurđica, kao najniže među njima, a kontrastnih boja – jedna bijela, a druga duboko plava, bit će s prednje strane te cvjetne gredice.
Lukovice plave presličice ne treba nakon cvatnje vaditi i ne zahtjeva posebnu njegu, osim proljetne prihrane kompostom ili gnojivom. Tijekom proljetne cvatnje ih, ako je sušno vrijeme, treba zaliti.
Piše: Snježana Ivić Gerovac
Fotografije: Snježana Ivić Gerovac i Pixabay