Hrvatsko apiterapijsko društvo u studenome 2017. u Zagrebu održava tečaj naziva APITERAPIJA – PROIZVODNJA I KORIŠTENJE PČELINJIH PROIZVODA u trajanju od 60 sati. Cilj radionica je spravljanje manje zahtjevnih pripravaka i preparata koji se mogu izrađivati bez složenijih tehnologija. Voditeljica tečaja je dr.sc. Gordana Hegić, mag.ing.agr. Nakon završene edukacije postoji mogućnost registracije djelatnosti apiterapija za određeni broj polaznika kod nadležnih institucija.
To je prvi tečaj takve tematike u Hrvatskoj, a cilj je upoznavanje polaznika s proizvodnjom i korištenjem pčelinjih proizvoda; medonosnim i ljekovitim biljem; osnovama anatomije i fiziologije ljudskoga organizma, osnovama patofiziologije (organski temelji bolesti); biološkim svojstvima pčelinjih proizvoda; primjenom pčelinjih proizvoda u veterinarskoj medicini, pružanje prve pomoći kod pčelinjeg uboda (što je posebno važno za sve one koji se bave apiturizmom a onda i sve ostale koji se bave pčelarstvom), masaže medom i primjena pčelinjih proizvoda za potrebe kozmentčkih i wellness centara, primjena pčelinjih proizvoda u gastronomiji kao i čitav niz različitih radionica kroz koje se u praksi prolazi izrada preparata od pčelinjih proizvoda za različite namjene, kao i mogućnosti primjene istih.
O mogućnostima razvoja apiturizma kao i apiinhalacijama kao primjer će nam poslužiti kolege iz Slovenije gdje je ova grana turizma već izuzetno razvijena, te se već osim jasno poznatih standarda koristi i upoteba Certifikata odličnosti za ocjenu apiturističkih ponuda i usluga.
Opis tečaja: provjera predznanja, teorijski i praktični dio
Tečaj počinje pismenim ispitom i provjerom predznanja polaznika s ciljem što jasnijeg uvida u određene cjeline koje je potrebno detaljnije obrazložiti i prezentirati s motivom što kvalitetnije edukacije. Zatim slijedi teorijski dio nastave uz kratke radionice i demonstracije, zatim praktični dio izrade api preparata, posjet vrtu aromatičnog i ljekovitog bilja uz stručno vodstvo; pismeni ispit provjere znanja, izrada seminarskog završnog rada uz prezentaciju, te praktične radionice tehnologije proizvodnje matične mliječi, skupljanja peluda, skupljanja pčelinjeg otrova, uzgoja matica za vlastite potrebe uz iskusne pčelare mentore-praktičare.
Cilj radionica je spravljanje manje zahtjevnih pripravaka i preparata koji se mogu izrađivati bez složenijih tehnologija.
Moderna apiterapija temelji se na čvrstim znanstvenim dokazima te jasnim standardima struke. I dok se često u praktičnoj prezentaciji pčelinjih proizvoda krajnjim korisnicima (potrošačima) koriste stare i neprovjerene informacije koje su ponekad neistinite i znanstveno neutemeljene, Hrvatsko apiterapijsko društvo ima za cilj korektno promovirati apiterapiju i pčelinje proizvode; educirati svoje članove kao i dio zainteresirane javnosti suradnjom s medijima, apiterapijskim savjetovalištima na raznim pčelarskim događanjima, radio emisijama isl.
Kome je tečaj namijenjen
Teme koje ćemo obrađivati na tečaju Apiterapije namijenjene su stručnjacima raznih profila: liječnicima, ljekarnicima, nutricionistima, veterinarima, biokemičarima i farmaceutima, proizvođačima i distributerima pčelinjih proizvoda, pčelarskim udrugama i udrugama potrošača, djelatnicima wellness i kozmetičkih centara koji žele ponuditi nove proizvode i usluga u svome području rada; pedikerskim i frizerskim salonima koji u svome radu žele koristiti pčelinje proizvode kao novi oblik usluge; kuharima i slastičarima koji žele proširiti svoja znanja iz primjene pčelinjih proizvoda u zdravoj prehrani i gastronomiji, sanitarnim inžinjerima i svim stručnjacima koji se bave navedenim temama.
Kroz radionice i vježbe polaznici će naučiti kreativno razmišljati, razviti organizacijske sposobnosti, komunicirati s klijentima i rješavati eventualne probleme te će na taj način tečaj Apiterapije obogatiti i vaše kompetencije, a ne vam dati samo formalno znanje. Tečaj je namijenjen kao dopuna već postojećem znanju i vještinama, a sam program nastave osmišljen je kao nadogradnja znanja iz različitih stručnih i praktičnih segmenata s ciljem napredovanja u struci. Kroz praktični dio nastave polaznici će se upoznati s najčešćim kritičnim točkama u proizvodnji pčelinjih proizvoda te u izradi preparata, a steći će i znanje kako realizirati vlastitu ideju.
Uvijeti za upis i cijena
Tečaj APITERAPIJA – PROIZVODNJA I KORIŠTENJE PČELINJIH PROIZVODA u trajanju od 60 sati može se održati i u bilo kojem gradu u Hrvatskoj gdje postoji minimalan broj zainteresiranih polaznika (30) dok je maksimalan broj ograničen na 50 polaznika po grupi. Cijena tečaja iznosi 3.500,00 kn po polazniku, plativo u 4 obroka.
Za detaljnije informacije oko prijave i upisa zainteresirani kandidati mogu se obratiti voditeljici tečaja na e-mail ghegic@gmail.com , a prijavnicu za tečaj možete ispuniti i preuzeti uskoro na stranicama Hrvatskog apiterapijskog društva www.api-had.hr
Uvijeti za upis su: završena srednja škola odgovarajućeg smjera.
Nakon završene edukacije postoji mogućnost registracije djelatnosti apiterapija za određeni broj polaznika kod nadležnih institucija.
Popis tema koje obuhvaća program:
– Uvod u osnove apiterapije, anatomija, biologija i fiziologija medonosne pčele, pčelinji proizvodi.
– Proizvodnja pčelinjih proizvoda, dobra pčelarska praksa, Zakonska regulativa za stavljanje pčelinjih proizvoda na tržište; fizikalne i kemijske odlike pčelinjih proizvoda, senzorska svojstva meda.
– Biološka svojstva pčelinjih proizvoda, medonosno, začinsko i ljekovito bilje (građa, klasifikacija, biološka svojstva)
– Osnove anatomije i fiziologije ljudskoga organizma (upoznavanje građe i funkcioniranja ljudskoga organizma kako funkcionira u zdravlju; mehanizmi za očuvanje zdravlja), patofiziologija (osnove), osnove prve pomoć i u pčelinjaku
– Radionica osnove masaže, izrada preparata, upotreba pčelinjih proizvoda u industriji ljepote (api wellness, frizerski, kozmetički i pedikerski saloni), upotreba pčelinjih proizvoda u gastronomiji, apiinhalacije i apiturizam
– Apiterapija kao inovativni oblik ponude u medical i spa konceptu (pčelinji proizvodi i njihova primjena u profesionalnim tretmanima za zdravlje i njegu kože) mogućnosti praktične primjene
– Apiterapija u veterinarskoj medicini, mogućnosti praktične primjene
Piše: dr. sc. Gordana Hegić, mag. ing. agronomije, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva