Neven (lat. Calendula officinalis, engl. marigold) je ljekovita biljka, authotona u zemljama Mediterana, a danas rasprostranjena diljem svijeta kao žuto-narančasti cvjetni ukras u cvjetnjaku i na balkonima, te u povrtnjacima gdje svojim mirisom tjera nematode. Povjesno je najprije bila raširena primjena nevenovih latica u staroegipatskim pripravcima za pomlađivanje. Kao i druge biljke proširila se u starom vijeku u Europu, te se već dugo koristi za liječenje ozlijeda kože. Zabilježeno je, primjerice, kako je u Američkom građanskom ratu neven korišten za obradu otvorenih rana na bojištu.
Veoma ga je lako uzgojiti. Naraste do 50 – 60 cm visine, a toliki mu je i radijus širenja. Jednogodišnja je biljka. Za ranu cvatnju sljedeće godine sije se najesen u zaštićenim loncima, iz kojih će se sadnice nakon prvih mrazeva presaditi u vrt, na međusobni razmak 30 do 45 cm, ili u lonce na balkon. Može se također sijati i direktno u vrt na proljeće. Cvate od lipnja do konca listopada. Voli ocjedito i sunčano mjesto u vrtu i jedna je od prognostičkih biljaka – cvjetovi se otvaraju kad je vrijeme sunčano, a zatvaraju kad je tmurno i kišno. Za poticanje cvatnje treba redovno brati cvjetove, odnosno otkidati ih ocvatu.
Bez obzira na to u kojoj su nijansi boje, cvjetove beremo nakon nekoliko sunčanih dana u podne. Za čaj prvo glavice nekoliko dana ostavimo da se prosuše, a tada odvojimo latice i ostavimo ih da se osuše do kraja. Za mast/maslac, macerat ili tinkturu koriste se latice svježih, tek ubranih cvjetova.
Brojni su kozmetički pripravci sa nevenom. Za smanjenje raširenih pora, čišćenje kože te uklanjanje mrlja i prištića pomoći će ispiranje lice u mlakom čaju nevena. Pomoći će upaljenim očima i za ispiranje usta.
Nevenova mast
Neven se najviše cijeni kao lijek za rane, jer djeluje tako da čisti, steže, pobuđuje cirkulaciju i pospješuje rast novog tkiva. Od nevena se radi nevenova mast na bazi svinjske masti, popularan je i maslac na bazi maslaca od kozjeg mlijeka, a u novije vrijeme je popularno koristiti kokosovo ulje.
Sastojci:
- 200 grama neslane svinjske masti (ili kozjeg maslaca, ili kokosovog ulja)
- 3 šake svježih latica nevenovog cvijeta
- 40 grama pčelinjeg voska (djevičanskog)
Priprema:
Najjednostavniji je recept da se rastopi bazna masnoća (neslana svinjska mast, kozji maslac ili kokosovo ulje), u količini koliko nevenove masti želimo. Kad se mast zagrije toliko da postane tekuća u nju umiješamo istu masu nasjeckanih svježih nevenovih latica. Lagano miješamo sljedećih 15 minuta, pa ostavimo da na hladnom, pokriveno, odstoji preko noći. Ujutro ponovo zagrijemo tek toliko da se mast otopi pa ocijedimo kroz gazu, a preostale latice u gazi još dobro istisnemo. U dobivenu žutu masnoću dodajte po želji nerafinirani pčelinji vosak. Na veoma laganoj vatri miješajte da se sve dobro rastopi i poveže sljedećih sat vremena, pa odlijte u posudice koje zatvorite i držite na tamnom i hladnom mjestu sljedećih godinu dana.
Ovu mast možete koristiti za mazanje suhe, ispucane i iritirane kože, za podljeve, opekotine i nazebline, istegnute mišiće, ekceme, vanjske hemoroide, za masiranje bolnih zglobova.
Macerat nevena u maslinovom ulju
Macerat nevena koristi se kao i nevenova mast, a kvaliteta macerata ovisi o kvaliteti ulja u kojem ćete ga raditi.
Sastojci:
- 50 g svježih latica nevena
- 0,5 l maslinovog ulja
Priprema:
Nevenove latice dobro istrljati među prstima i staviti u staklenku. Prelijte latice s pola litre ula i dobro zatvorite. Držite na suncu 4 tjedna, s tim da staklenku protresete nekoliko puta dnevno. nakon 4 tjedna procijedite kroz gazu i prelijte u staklene bočice, koje ćete čuvati na hladnom i tamnom mjestu, najbolje u hladnjaku. Trošiti ga možete do sljedeće godine kad ćete pripremiti novi macerat.
Čaj od nevenovih latica
Priprema se tako da 1-2 čajne žlice osušenih ili svježih latica prelijemo sa 1 šalicom vruće vode. Ostavimo da odstoji 5-10 minuta pa procijedimo. Piju se 3-4 šalice dnevno, nezaslađeno, za olakšanje bolova u crijevima i želucu. Mlačnim čajem može se ispirati lice ili oči.
Piše: Agatha Borošak
Fotografije: Snježana Ivić Gerovac i iStock