Napokon smo dočekali snijeg. Djeci je donio radost, a prirodi potrebnu vlagu i zaštitu od hladnoće. Prije nego što je napadao snijeg, u listopadu, na vrtu smo neke gredice prekrili zaštitnim agrofolijama i tunelima: razne salate, poriluk, raštiku, neke osjetljivije aromatične biljke… Sada otresimo snijeg sa tunela, koliko god možemo kako se ne bi urušio.
Bez zaštite se zimi, direktno izložene hladnoći i snijegu mogu ostaviti raštika, brokula, poriluk, prokulica i kovrčavi kelj (lisnati kelj). Kad padne veća količina snijega, otresemo ga s biljaka, kako bismo im olakšale teret pa se neće savijati i lomiti.
Kad kelj i raštika promrznu, postanu još ukusniji. Listove kelja, glavice prokulice i cvjetove brokule beremo po potrebi kako dospijevaju sve do proljeća kada dolazi novo zeleno povrće u vrtu.
Vrtne staze očistimo kako bismo si olakšali prolazak po vrtu. Trajnicama smo s jeseni pustili neke osušene stabiljke, pa krase vrt iako su pokrivene snijegom. Odstranite dijelove biljaka koje je slomila težina snijega. Tako se vrt stalno mijenja.
Zimi skrbimo i za ptičice i druge životinje. Pticama nasipamo zrnje u hranilice i postavimo lojne pogače. Zimski su mjeseci ujedno i vrijeme kada planiramo promjene i sadnju u vrtu. Već sljedeći mjesec počinjemo sijati presadnice u toplim gredicama.
Piše: Agatha Borošak
Fotografije: blog Zeleni prsti i Snježana Ivić Gerovac