„Htio bih početi kuhati, a ne znam niti što niti kako početi. Vaši recepti mi se sviđaju, ali su mi prekomplicirani, nemam niti osnovna znanja koja pretpostavljam da treba imati da se možeš snaći u kuhinji. Kako da počnem?“, piše nam mladi liječnik na specijalizaciji koji se želi hraniti zdravo i jednostavno. Kaže da je za vrijeme studija živio u studentskom domu i hranio se u studentskom restoranu, a sad radi kao specijalizant u jednoj velikoj bolnici i živi u unajmljenom stanu s kuhinjom. Koristi je samo za kuhanje čaja i kave, jer ne zna kuhati. Jednoličnu hranu iz bolničkog restorana i pizzerija rado bi zamjenio domaćom hranom s više jela na žlicu, s više različitih vrsta mesa, ribe i povrća, s bogatijim okusima, bez instant hrane.
Naša suradnica Marija Filipaj za obitelj i prijatelje pasionirano kuha već više od pola stoljeća i rado dijeli svoje recepte i kulinarska iskustva, pa se s veseljem primila zadatka da osmisli školu kuhanja za početnike s prilagođenim receptima i uputama koje ćemo objavljivati u rubrici “Abeceda kuhanja” u nekoliko nastavaka.
#1. Prvo treba nabaviti dobru osnovnu kuharicu
Prvo bih svakom početniku u kuhanju savjetovala da si nabavi jednu dobru kuharicu. Na početcima se naprosto moraš osloniti na savjete i iskustva drugih. Ja sam počela kuhati uz kuharicu Mire Vučetić „Naša prehrana i kuhanje“. Imam je i danas. Iako se puno recepata i kulinarskih savjeta danas može naći na internetu, ipak moraš znati osnove kuhanja da bi iz te šume mogao izvući nešto suvislo. Na internetu ima mnogo recepata koji ne funkcioniraju, tako da se netko tko zna kuhati iznenadi kad ih čita. Nađu se i savjeti vrhunskih kuhara koji su meni diskutabilni.
Zato mislim da se mladi početnik ili početnica u kuhanju trebaju osloniti prije svega na dobru i osnovnu kuharicu koju će moći iščitavati i u kojoj će naučiti što se spaja s čime. Po mojoj Vučetićki s godinama sam ja isprobavala razne recepte, pa sam ih potom u knjizi označavala sa zvjezdicama ako su dobro uspjeli. Jedna zvjezdica za dobar recept, dvije za odličan. Tako sam stvarala svoje favorite u kuhanju. Recepte koji mi se nisu svidjeli bih prekrižila.
#2. Osnovna oprema početničke kuhinje: pribor i namirnice
Kuhinju treba opremiti osnovnim priborom za kuhanje i osnovnim namirnicama koje moraš imati u kući. Početak kuhanja ne uključuje pećnicu, nego prvo treba savladati kuhanje u loncima i pečenje u tavi.
Osnovni pribor za kuhanje:
- duboki lonac od 3 litre
- plitki lonac od 1 litre
- wok tava
- tava za palačinke
- kuhača
- špatula
- dobar nož za rezanje
- bat za meso
- daska za rezanje
- ribež
- mikser
- štapni mikser
- metalno cjedilo
- kuhinjska vaga
- mali ribež za sir
Osnovne namirnice koje uvijek treba imati u kuhinji:
- sol
- glatko brašno
- oštro brašno
- mljevena slatka paprika
- list lovora
- origano, sušeni
- peršin, sušeni
- češnjak, suhe granule
- papar, mljeveni
- ulje
- ocat
- tjestenina, razne vrste
- riža
#3. Osnovna jela s kojima početnik počinje kuhati
Prvih 5 jela koja početnik može savladati su:
- kuhane hrenovke
- tvrdo kuhana jaja
- topli sendvič
- bruskete
- pohani kruh
- pohani sir
Potom se kreće na kuhanje jela na žlicu (juhe i variva), pa na salate, osnovnu pripremu mesa, priloge, deserte i tople napitke. Pritom, najosnovnije jelo je juha u kojoj može biti meso, pa ako se unutra skuha i krumpir, bit će to kompletno jelo.
Jela koja sam svrstala u osnovna jela za početnika čine osnovu kuhanja za svakodnevnu kvalitetnu prehranu, ali i osnovu za slaganje menija za ručak ili večeru za goste, a u sljedećim nastavcima škole kuhanja dat ćemo i recepte s detaljnim opisom pripreme jela.
Juhe:
- bistra juha s mesom
- ragu juha s mesom
- krem kuha od povrća
Salate:
- zelena salata
- krumpir salata
- grah salata
- francuska salata
- tuna salata
- salata s piletinom
Variva:
- grah varivo
- varivo od krumpira, tzv. ćoravi gulaš
- klasično varivo od povrća (mahune ili kelj)
Prilozi:
- kuhana riža
- prženi krumpirići (pomfrit)
- kuhani krumpir
- pire kumpir
- špinat
- rizi-bizi
- povrće kuhano na pari
Osnovni mesni recepti:
- odrezak na naglo (teleći, pileći, pureći, juneći, svinjski)
- gulaš
- lešada, kuhano meso (teletina, junetina, piletina)
- bolonjez umak sa tjesteninom
- piletina iz wok tave (stir&fry)
Osnovni riblji recepti:
- odrezak od tune
- odrezak od lososa
- tuna u umaku od paradajza s tjesteninom
- pohani oslić
- rižoto od liganja (plodovi mora)
Deserti:
- palačinke
- tiramisu u čaši
- kompot
Napitci:
- čaj
- turska kava
- kuhano vino
- ledeni čaj
- grog
Autorica tekstova i recepata u Školi kuhanja za početnike: Marija Filipaj
Pitanja i prijedloge vezano uz Školu kuhanja za početnike šaljite nam na mail adresu redakcije: dobarzivot.net@gmail.com
© Geromar d.o.o. Sva autorska prava su zaštićena. Nije dozvoljeno prenošenje teksta niti fotografija.