Plodovi ribizla mogu biti žute, crvene i crne boje. Vitamina C imaju ga čak 6 do 7 puta više nego limun. Sve tri vrste ribizla mogu se prerađivati u sokove, sirupe, džemove i želee.
Crni se ribizl zbog opora okusa rjeđe koristi u svježem stanju iako je najbogatiji vitaminom C, a pripisuju mu se i neke ljekovite osobine. Uz obilje vitamina C, A, B1 i B2 ribizl je bogat i mineralima, posebno fosforom, željezom i natrijem. Zbog visokog sadržaja tanina i pektina koristi se kao dodatak u pripremi pekmeza i želea od drugog voća.
Dozrijeva potkraj lipnja i u srpnju, te se bere postupno kako i dozrijeva. Pri branju se prima i trga peteljka, jer su bobice nježne i osjetljive. Lako su kvarljive i ne mogu se dugo čuvati, jer brzo gube aromu i okus.
Zamrzavanje ribizla
Najčešće se zamrzava crni ribizl, koji koristimo tijekom zime u raznim kolačima. Bobice se operu pa očiste od peteljke i procijede. Zamrznuti ih potom možete na dva načina. Privje da ih kad se osuše uvaljate u šečer u prahu, složite u posudice u količini za jednokratnu uporabu i zamrznete. Ako ne želite koristiti šećer, osušene bobice rasporedite po dnu protvana, prekrivenog papirom za pečenje, tako da između svake pojedine bobice bude razmak. Stavite u zamrzivač i nakon nekoliko sati, kad se bobice zamrznu, uspite ih u vrećice za zamrzavanje u količini za jednu uporabu.
Zimi ih iz zamrzivača izvadite 3 sata prije uporabe.
Marmelada od crvenog i crnog ribizla
Sastojci: Na 1 kg ribizla (po pola crvenog i crnog) pripremite 1 kg šećera.
Priprema: Očistite i operite ribizle, dobro ocijedite. Skuhajte sirup od 2 dl vode i 20 dag šećera u koji dodajte pripremljene bobice ribizla, pa kuhajte 15 minuta, odnosno dok se počnu raspadati. Propasirajte, dodajte preostali šećer i kuhajte još 10 do 15 minuta. Vruće ulijte u zagrijane i suhe staklenke te odmah zatvorite. Kada se ohladi marmelada se stisne.
Označite naljepnicama i pozranite na suho i tamno mjesto.
Žele od crvenog ribizla
Sastojci: na 1 kg ribizla pripremite 1 kg šećera
Priprema: Ribizl očistite, operite, osušite i zniječite. Dodajte 2 dl vode i stavite da zakuha. Procijedite kroz gustu čistu gazu i dobivenom soku dodajte šećer te kuhajte dvadesetak minuta na jakoj vatri, uz miješanje i ubiranje pjene. Punite vruće u zagrijane, manje staklenke i ostavite da se ohladi i želira. Vrh svake staklinke prekrijte s malo ruma i dobro zatvorite poklopcem.
Sirup od crnog ribizla s vinom
Sastojci: 2 kg očišćenog crnog ribizla, 1 l crnog vina, po 1 kg šećera na svaku litru soka
Priprema: Očišćeni i oprani ribizl dobro zgniječite i prelijte vinom. Poklopite i ostavite tri dana da odstoji, uz povremeno miješanje.
Procijedite, izmjerite količinu pa prema njoj dodajte šećera. Stavite kuhati uz miješanje dok se sav šećer otopi (5 do 20 minuta). Punite u vruće, sterilizirane boce, koje ćete dobro zatvoriti nakon što se sirup dobro ohladi. Pri uporabi sirup razrijedite gaziranom ili običnom vodom u odnosu 1:4.
Rolada s ribizlima
Sastojci: 6 jaja, 6 žlica šećera, vanilin šećera, 6 žlica oštrog brašna, 0,5 kg bobica ribizla, 0,5 l vrhnja za šlag
Priprema:
Bjelanjke utucite u snijeg. Žutanjke pjenasto izmiješajte sa šećerom i vanilin šećerom, rahlo primješajte brašno i snijeg. Lim za pečenje obložite masnim papirom, premažite ga maslacem i pospite brašnom te ulijte smjesu za tijesto, poravnajte lopaticom pa pecite na 200 stupnjeva Celzijusa sljedećih 15 do 20 minuta. Navlažite čistu kuhinjsku krpu i na nju stavite pečeni biskvit. Savijte krpu s biskvitom i ostavite petnaestak minuta. Odvijte biskvit pa premažite s 2/3 šlaga u koji ste umiješali pola bobica ribizla. Savijte roladu i premažite preostalim šlagom i pospite preostalim ribizlima. Dobro ohladite prije rezanja i posluživanja.
Torta sa ribizlima i sirom
Sastojci:
Za tijesto. 20 dag maslaca, 17,5 dag šećera, 4 jaja, 20 dag brašna, prašak za pecivo, korica dobro opranog limuna
Za nadjev: 0,5 l vrhnja za šlag, 0,5 kg svježeg sira, 15 dag šećera, 15 dag želea od ribizla, 0,5 kg bobica ribizla
Priprema: Pjenasto izmiješajte 3 žutanjka sa šećerom, dodajte jedno jaje, naribanu koricu limuna, prosijano brašno i prašak za pecivo. Ulijte smjesu tijesta u namašćen kalup za tortu. Pecite 30 minuta na 200 stupnjeva Celzijusa. Malo ohladite pa prerežite na dvije oblatne. Sir dobro izmiksajte, umiješajte šećer i šlag, žele od ribizla i ribizle. Premažite prvu oblatnu sa polovinom nadjeva, poklopite drugu oblatnu i premažite sa preostalim nadjevom po vrhu i stranicama. Ukrasite tortu šlagom, ribizlima i listićima metvice.
Pita od ribizla
Recept Marije Filipaj za pitu od ribizla je na linku:
NEODOLJIVO SLATKO: Pita od ribizla
Priredila: Agatha Borošak