+ 385 92 372 1 777 | PON-PET od 08:00 do 17:00 sati, SUB od 08:00 – 13:00 sati | dobarzivot.net@gmail.com

Objavljeno: 21. siječnja 2024.
Ažurirano: 21. siječnja, 2024.

KRAFNE: Slasne, prozračne i prhke pokladnice

Print Friendly, PDF & Email

Neodoljivo slatko u veljači su krafne. Umijeće pripreme krafni je u tome da budu što laganije i prozračnije. Prije pripreme krafni, važno je da se i prostorija u kojoj kuhate, kuhinja, namrice budu ugodno sobne temperature, da bi se tijesto za krafne lijepo diglo. Kad se prže na ulju trebaju se gibati kao da plešu, a kad ih izvadite na njima treba biti jasan svijetli prsten između dvije rumene, zlatno smeđe gornje i donje polovice.

Sastojci (za 25 do 30 krafni):

  • 3 dl toplog mlijeka
  • 1 suhi kvasac
  • 4 velike žlice šećera
  • 2 jaja
  • 4 velike žlice ulja (suncokretovo, repičino)
  • 1 velike žlice ruma za kuhanje
  • 1 vanilin šećer
  • 65 – 75 dag glatkog brašna
  • prstohvat soli
  • naribana korica jednog limuna
  • 1 l ulja za prženje (suncokretovo, repičino)
  • pekmez, kakao namaz ili krema za punjenje – po želji

Krafna s pekmezom
Krafna s pekmezom / Foto: iStock

Priprema:

#1. Kvasac i po jednu čajnu žlicu šećera i brašna umiješajte u zdjelicu s 1 dl mlakog mlijeka. Ostavite pokriveno na toplom oko 10-20 minuta dok se nadigne.

#2. U većoj zdjeli prvo mikserom umiješajte jaja, šećer, prstohvat soli, rum, ulje, naribanu koricu limuna i vanilin šećer, pa u to dodajte brašno, nadigli kvasac i ostatak toplog mlijeka. Kuhačom umijesite kompaktno glatko tijesto. Tijesto se tuče kuhačom ili špatulom dok se ne počne odvajati od stijenke posude – tako se stvaraju mjehurići u tijestu, i tijesto “diše”. Ostavite ga na toplom sljedećih pola sata do sat vremena, da se udvostruči, pokrivenog krpom.

#3. Kad se nadiglo, tijesto iz zdjele prebacite na pobrašnjenu površinu, kratko ga premijesiti tek toliko da padne (nemojte ga puno mijesiti jer će se raviti gluten i krafne će biti žilave) pa ga razvaljajte u kvadrat debljine oko 1-2 cm. Tijesto i valjak pobrašnite koliko treba da se ne lijepe.

#4. Okruglom modlicom ili čašom iz kvadrata tijesta izrežite krugove i položite ih sa strane na pobrašnjenu podlogu. Kad ste izrezali krugove, ostatak tijesta ponovo lagano premijesite, izvaljajte pa izrežite još krugova koliko možete, ili te komadiće samo ispecite u ulju poslije krafni, kao uštipke.

#5. Izrezano tijesto pokrijte krpom i stavite da se dižu na toplom sljedećih najmanje pola sata. Kad su se udvostručile spremne su za prženje.

Krafne prije prženja trebaju se nadići pokrivene krpom
Krafne prije prženja trebaju se nadići pokrivene krpom /Foto: Facebook

#6. Ulje ugrjite u dubokoj tavi na srednjoj vatri. Krafne možete stavljati pržiti kad se oko ubačene čačkalice ili komadića tijesta počnu podizati mali mjehurići zraka. (Ubačenu čačkalicu ili komadić tijesta izvadite prije pečenja krafni da ne gori u ulju.) Ulje ne smijeti biti pregrijano jer bi krafne mogle dobiti tamnu smeđu boju, korica bi zbog toga postala gorkasta, dok bi krafne iznutra ostale još sirove. Kad je ulje dovoljno zagrijano, smanjite vatru na najmanje, tek toliko da održava temperaturu.

#7. Prije nego što krafnu stavljate pržiti u ulje, važno je sa svake otresti višak brašna. Ostavimo li brašno na krafnama, ono u ulju počinje smeđiti, zalijepit će se za krafne, zagorčati ih, a ulje će se zapjeniti.

#8. Krafne u ulje stavljajte tako da gornja strana, ona na kojoj je ležala krpa, bude prva uronjena u vruće ulje, dakle da bude s donje strane. U ulje u tavu stavljajte po 4 krafne, nikako više. Tako se krafne neće međusobno dodirivati, niti će se ulju naglo spustiti temperatura zbog velike količine dodanog hladnog tijesta. Također, ulje treba biti duboko toliko da krafne ne leže na vrućem dnu tave – krafna mora plivati u ulju dok se prži.

Krafne se prže u dubokom ulju
Krafne se prže u dubokom ulju/ Foto: Facebook

#9. Da bi se dobio specifičan svijetli prsten oko krafne, krafne se peku 3 minute pod poklopcem. Nakon 3 minute se otklope, pogleda se donji dio krafni tako da ih malo podignemo vilicom. Ako su poprimile zlatu boju okrećemo je na drugu stranu. I onda pečemo još 3 minute nepoklopljeno. Isto tako vilicom malo nadignuti i vidjeti je su li i odozdo poprimile tu zlatnu boju. Tada se vade šupljom žlicom i odlažu na kuhinjski papir koji će upiti višak masnoće. Pržene krafne nikad, ama baš nikad, nemojte stavljati jednu na drugu sve dok nisu potpuno hladne. Dakle, odlažite ih na kuhinjski papir u široki protvan, jednu do druge.

#10. Kad se krafne malo prohlade, pospite ih šećerom u prahu. Nemojte ih posipati dok su još vruće jer će se šećer na njima otopiti i slijepiti.

#11. Kad su sve krafne pečene i ohlađene do mlake temperature, možete ih po želji puniti. U štrcaljku za kremu napunite pekmez, kakao namaz ili kremu pa ubodite štrcaljku koliko možete duboko u krafnu u području svijetlog prstena oko krafne. Uštrcajte slatkog nadjeva po želji – obično je to 1 do 2 čajne žličice.

Napomena: Ako nemate špricu za kremu, postoji i drugi način punjenja. Kad se modlicom narežu krugovi, na donji se stavi nadjev, poklopi se s drugim krugom i još jednom modlicom ili čašom pritisne da se te dvije polovice spoje.

Domaće krafne punjene kremom
Domaće krafne punjene kremom /Foto: Facebook

Piše: Marija Filipaj