+ 385 92 372 1 777 | PON-PET od 08:00 do 17:00 sati, SUB od 08:00 – 13:00 sati | dobarzivot.net@gmail.com

Objavljeno: 1. travnja 2017.
Ažurirano: 3. siječnja, 2022.

TIKVICE: Lako ih je i uzgojiti i pripremati za jelo

Print Friendly, PDF & Email

Tikvice (lat. Curcubita pepo, eng. zucchini, courgette, baby marrow) su veoma zahvalno povrće u svakom povrtnjaku ili na balkonu – lako ih je za uzgojiti, veoma su rodne, a plodove daju od lipnja do kasne jeseni. Kao i druge tikve ili bundeve potječu iz srednje Amerike. Tikvice, zucchini, su tip ljetnih tikvi koje se uzgajaju za branje dok su nezrele. Prvo su postale popularne u Italiji, a potom su se proširile po svijetu.

Na tržištu ima više sorti različitih boja: žute, svjetlozelene, tamnozelene i svjetlozelene prošarane tamnozelenim. U modernoj prehrani su tražene jer su lako probavljive i ukusne, niske kaloričnosti (16 Kcal na 100 grama), mogu se jesti sirove ili kuhati na najrazličitije načine: u juhama, umacima, namazima, rižotima, punjene, pirjane, kuhane, grilane, a za zimnicu se kisele, ukuhavaju sa patlidžanima u sataraš ili zamrzavaju. Ukusni su čak i cvjetovi tikvica, koji se mogu pohati ili puniti rižom i mesom.

Tikvice cvijet i plod na stabiljci
Tikvice cvijet i plod na stabiljci Snimila: Snježana Ivić Gerovac

Siromašne kalorijama, bogate vlaknima

Zdrava su hrana, ali se ne svrstavaju u ljekovite biljke. Glavna im je prehrambena vrijednost u tome što sadrže malo kalorija, a puno vlakana, pa time pozitivno utječu na probavu i sniženje krvnog tlaka i kolesteroala, i preporučaju se kod dijeta za mršavljenje. U narodnoj medicini smatra se da pomažu kod dobroćudno uvećane prostate.

Sijanje u jamice

Pogodna su vrsta za uzgoj i na vrtnoj gredici ili u loncima. U oba slučaja treba voditi računa da vole sunčano mjesto bez puno vjetra, trebaju rahlo i bogato tlo, puno vode, prihrane i redovitu berbu. Treba voditi računa o plodoredu – na isto mjesto sade se nakon 4 godine, a predkulture ne mogu biti slične biljke poput krastavaca, dinja, buča i lubenica.

Najbolje ih je sijati direktno u tlo gdje će i rasti, iako se mogu uzgajati i iz presadnica. Nakon presađivanja, zbog osjetljivog korijena, biljka se često osuši. Na otvorenom sijemo u drugoj polovini svibnja. Za klijanje im je potrebna temperatura tla viša od 14 stupnjeva Celzijusovih.

Grm tikvica u vrtu
Grm tikvica u vrtu Snimila: Snježana Ivić Gerovac

Za nicanje tikvicama treba dobro izrađena, rahla zemlja na gredici. U vrećici sa sjemenkama bude ih obično 12. Iskopajte 3 ili 4 jame 40×40 cm, dubine 15 cm. Među jamama neka bude razmak po 60 do 80 cm. Dno jame pokrijte zrelim stajskim gnojem (ili dehidriranim gnojivom) pa slojem zemlje. Na to rasporedite 3 – 4 sjemenke, tako da budu međusobno udaljene koliko je to moguće. Sjemenke pokrijete slojem zemlje, humusom ili kompostom debljine 2-3 cm. Ostatak zemlje iz iskopane rupe neka ostane u humku po strani. Dobro zalijte pri sjetvi, te nastavite obilno zalijevati svaki dan. Za klijanje im je potrebno 10 – 14 dana. Kad mlade biljke narastu na visinu od 10 cm, oprezno ih okopajte, pa nagrnite na njih ostatak zemlje koja je ostala po strani, tako da se formira malo uzdignuti humak. Uglavnom se savjetuje da po jamici ostavite dvije najjače biljčice, koje će imati više mjesta za rast. Tikvice rastu u gustim grmovima.

Umjesto u jamicama, tikvice se mogu sijati i u redovima, tada neka razmak bude između redova 80 cm, a biljčica u redovima po 60 cm.

Ako se odlučite za sadnju u loncu, neka lonac bude promjera 50 – 60 cm.

Tikvice u sanducima povišenim gredicama -
Tikvice u sanducima Snimio: Alen Šilobod

Traže redovno zalijevanje i branje

Nakon mjesec dana, biljke ponovo okopajte, opljevite, po mogućnosti malčirajte slamom

Ako ste sadnu jamu dobro pognojili, daljnje prihranjivanje nije nužno, ali ih možete svakih dva tjedna zaliti biognojivom od kopriva. Redovito čupajte korov koji izbija među listovima grma tikvice.

Važno je da tikvice redovito pobirete, najbolje čim se osuši ili otpadne cvijet s ploda. Tada su tikvice dugačke 10 do 15 cm, mekane kože, a bez sjemenki u unutrašnjosti i mogu se koristiti cijele. Svaki dan pregledajte grmove tikvica i uberite plodove, u suprotnom će vas iznenaditi goleme zelene tikve. I njih možete koristiti, ali uz guljenje stvrdnule zelene kore i dubljenje sjemenki. Jedan odrasli grm tikvica hibrida Elite F1, primjerice, dat će vam 3-5 tikvica tjedno, uz uvijet da ih redovno i dobro zalijevate.

BRZI LJETNI RECEPTI ZA JELA OD TIKVICA

Juha od tikvica

Sastojci (za 4 osobe):

  • 4 tikvice
  • 2 krumpira
  • malo soli i papra
  • 4 česna češnjaka
  • 2 žlice maslinovog ulja
  • 1 dl vrhnja za kuhanje

Priprema:

Tikvicama odrežite vrhove (na jednom je ostatak peteljke gdje je otrgnuva, a na drugom ocvalog cvijeta) pa ih narežite na ploškice debljine oko 1 cm i stavite u lonac. Dodajte 2 krumpira narezanih na što sitnije kockice, sitno sjeckani češnjak, posolite i popaprite po ukusu (otprilike 1 čajna žličica soli i na vršak žličice papra). Dodajte pola litre vode i stavite da se skuha. Kad je povrće kuhano ispasirajte ga štapnim mikserom pa juhi dodajte vrhnje i začinite maslinovim uljem. Sve dobro promiješajte i poslužite.

Omlet od mladih tikvica

Sastojci (za 4 osobe):

  • 5 jaja
  • 300 g tikvica
  • 4 žlice maslinovog ulja
  • 1 žlica svježih listova vlasca ili peršina
  • 5 dag ribanog trvdog ovčjeg sira (parmezana)
  • sol po ukusu
  • svježe mljeveni crni papar

Priprema: Narežite tikvice na kockice. Dobro izmješajte jaja sa solju i paprom. Zagrijte 2 žlice ulja na tavi i pirjajte tikvice nekoliko minuta, dok omekšaju, pa maknite s vatre. U drugoj tavi zagrijte ostatak ulja i izlijte jaja. Dodajte im pirjane tikvice, sitno sjeckane zelene listove vlasca i/ili peršina i parmezan. Promiješajte i ostavite da se peče na laganoj vatri. Kad se donja strana zapeče, poput palačinke okrenite omlet tako da se ispeče i gornja strana. Nakon 2-3 minute skinite s vatre i poslužite uz zelenu ili salatu od rajčice.

Tjestenina carbonara s tikvicama

Sastojci (za 4 osobe):

  • 0,5 kg tjestenine po želji
  • 5 mladih tikvica
  • 1 glavica crvenog luka ili 2 mlada luka
  • 10 dag pancete
  • 20 dag ribanog parmezana
  • 3-4 dl vrhnja za kuhanje
  • 2 česna češnjaka
  • 5 dag maslaca
  • sol i papar
  • 2 jaja
  • žlica sitno sjeckanog lista origana ili peršina (nije potrebno ako koristite mladi luk sa zelenim listovima)

Priprema:

  1. U slanu vrelu vodu stavite kuhati tjesteninu prema uputama proizvođača. Možete koristiti bilo koju vrstu koju već imate, ali najbolje da to budu penne rigate.
  2. U tavi na maslacu popržite sitno sjeckani luk. Čim zastakleni dodajte kockice pancete, pa kad malo požuti dodajte i tikvice, pospolite i popaprite po ukusu, pa dinstajte dok postanu posve mekane.
  3. U šalici vilicom dobro promiješajte vrhnje za kuhanje, parmezan, dva jaja i sitno sjeckani češnjak.
  4. Kad su tikvice kuhane, maknite tavu s vatre pa tikvicama miješajući dodajte jaja sa vrhnjem, parmezanom i češnjakom.
  5. Sve dobro promiješajte i poslužite uz kuhanu tjesteninu.

Piše: Snježana Ivić Gerovac

Fotografije: Snježana Ivić Gerovac i Pixabay