Godina je prosenjaka. Te gljive specifičnog nepravilnog oblika svakih nekoliko godina niknu o izobilju, a u međuvremenu gotovo da ih niti nema. Tako se prosenjaka iz šume iznosilo na desetke kilograma 2011. godine, a kako nam javljaju naši čitatelji gljivari, 2014. je opet godina prosenjaka. Sezona je tek počela. Prava će berba biti tek za hladnijih jesenskih dana.
Prosenjak nema otrovne dvojnice, a zbog svijetle boje i sklonosti da raste u zajednicama lako ih je uočiti u šumi, ovo je idealna gljiva za početnika gljivara ili za obiteljsko gljivarenje sa djecom.
Osnovno o prosenjacima
Prosenjak (lat. Hydnum repandum) bere se od kolovoza do duboko u jesen. Klobuk mu je gladak, tvrd i mesnat, širok može biti i do 15 cm, nepravilnog oblika. S donje strane klobuka prema stručku nema spužvastu strukturu spora poput primjerice vrganja ili listiće poput sunčanica, nego sitne resice odnosno iglice koje se spuštaju prema dolje. Lako se lome, a što su žuće i veće to je gljiva starija i gorča. Te se resice kod pripreme sastružu sa gljive, kako ne bi jelu davale gorčinu. Meso prosenjaka je tvrdo, debelo, na mjestu prereza je bijele boje, a potom brzo postane žutonarančast.
Nema otrovnu dvojnicu, ali se može zamijeniti za manje ukusnu vrstu prosenjaka naziva ježek (Hydnum rufescens), koji je jestiv ali gorči. Ježek ima tanki stručak i pravilni oblik klobuka te je cijeli narančaste boje, a prosenjak uvijek ima bijeli stručak.
Branje prosenjaka
Nalazimo ga i u bjelogoričnim i u crnogoričnim šumama, a raste u skupinama odnosno vijencima. Kao i kod drugih gljiva važno je brati ga tako da se ne naruši stanište. Dakle, nećemo pobrati sve gljive, a nadzemni dio odrezat ćemo nožićem! Na taj način osigurat ćemo si berbu ovog šumskog blaga i sljedeće sezone.
Prosenjaci se najčešće koriste kao popuna uz druge gljive koje smo našli u šumi za pripremu raznih jela od gljiva, mogu se sušiti i zamrzavati. Možemo ih pripremati i same, a naročito su cijenjeni ukiseljeni. Evo isprobanih recepata naše suradnice Marije Filipaj za salatu, juhu, gulaš i kisele prosenjake.
RECEPTI
Salata od prosenjaka sa šunkom
Očišćene prosenjake s kojih ste sastrugali resice cijele skuhajte u neposoljenoj vodi s par režnjeva češnjaka, tako da omekšaju. Češnjak bacite, a prosenjake ostavite da se ohlade u toj vodi. Kad se ohlade izvadite ih, lagano obrišite i narežite na listiće debljine 2-3 mm. Stavite ih u posudu za salatu, pa dodajte tanko narezane komadiće kuhane šunke i kiselih krastavaca, narezane kao za francusku salatu, tvrdo kuhana jaja ili samo bjelanjke, kriške luka i polovine cherry rajčica. Začinite uljem, octom, solju i paprom po ukusu, pomiješajte i poslužite. Ova salata jede se sama ili sa kruhom.
Salata od prosenjaka s jabukama
Kriške skuhanih i ohlađenih prosenjaka u zdjeli pomiješajte sa kriškama jabuke iste veličine, potom po njima iscjedite sok limuna, posolite i popaprite.
Juha od prosenjaka
Na ulju ili maslacu popržite 5 dag sitno narezane pancete i tri žlice sitno sjeckanog lista peršina, dodajte na kockice izrezanih 0,5 kg prosenjaka, prethodno očišćene od iglica, posolite, popaprite i pirjajte sve dok ne ishlapi tekućina koju gljive puste. Potom zalijte s 1 litrom bistre mesne juhom te kuhajte daljnjih 20 minuta. Gotovu juhu ovisno o ukusu pospite još i parmezanom i sitno sjeckanim peršinom.
Gulaš od prosenjaka
Na ulju ili maslacu popržite sitno nasjeckani luk i dodajte 5 dag sitno nasjeckane pancete. Kad dobiju zlatnu boju dodajte protismuti česan česnjaka i 1 kg narezanih gljiva. Kad gljive puste tekucinu dodajte na kockice izrezan krumpir, čašu bijelog vina te toliko vode da prekrije gljive i krumpir. Nakon 10 minuta kuhanja dodajte još i list lovora te malo mažurana. Kad se krumpir skuha umiješajte 1 dl vrhnja za kuhanje, pospite sitno sjeckanim peršinom, malo posolite i popaprite.
Ukiseljeni prosenjaci
Očistite prosenjake od nečistoće i iglica. Pripremite tekućinu za kiseljenje od 1 l vode, 3 dl alkoholnog octa, male žličice soli, nekoliko zrna bibera i 2-3 česna češnjaka pa ju stavite na peć da zakuha. Kad zakipi u toj kiseloj otopini 4-5 minuta prokuhajte prosenjake. Izvadite ih iz kiseline da se ohlade. Staklenke i poklopce na zavoj ostavite pola sata u pećnici zagrijanoj na 100 stupnjeva Celzijusovih radi sterilizacije. Izvadite ih, napunite “ugusto” sa prosenjacima čim se ohlade toliko da ih možete uzeti u ruku, pa prelijte kiselinom. Zatvorite staklenku i ostavite da se polagano hladi preko noći u pećnici.
FOTOGALERIJA:
Čišćenje i kiseljenje prosenjaka
Skuhali i snimili: Marija Filipaj, Sunčana Gerovac Dado i Nenad Dado