Sjemenke chie, suncokreta, lana, sezama i buča je preporučljivo jesti svaki dan ne samo zbog zdravih masnoća, nego i zato što zbog obilja vlakana poboljšavaju probavu. S ovim hrskavim krekerima od hranjivih sjemenki bez brašna, bez kvasca i bez dodanih masnoća, ta nutricionistička preporuka pretvara se iz ne baš ukusne obaveze u neodoljivu grickalicu. Krekeri od sjemenki mogu se jesti sami, namazani maslacem, sa sirom i vrhnjem, sa kefirom, sa guacamoleom, sa špekom, u sendviču … – može biti dobra zamjena za kruh.
#1. Osnovni recept za krekere od sjemenki
Sastojci (za veliki protvan, 37×46 cm):
- 3 žlice sjemenki suncokreta
- 3 žlice sjemenki sezama
- 3 žlice bučinih sjemenki (golica)
- 2 žlice chia sjemenki
- 6 žlica lanenih sjemenki
- pola čajne žličice soli (može i bez)
- 1,2 dl hladne vode
- pola čajne žličice suhih začina po želji npr. mediteranska mješavina začina, pomiješane granule češnjaka i suhi origano, i slično (može i bez)
Priprema:
- U električnom mlincu za kavu sameljite sve sjemenke i chiu, pa ih stavljajte u jednu zdjelu. Kad su sve sjemenke samljevene, dodajte sol pa ih žlicom dobro izmiješajte. Tada dodajte vodu pa miješajte žlicom dok se sve sjemenke navlaže. Dobit ćete jednu kompaktnu kuglu, koju ostavite stajati pola sata kako bi chia sjemenke nabubrile i povezale smjesu sjemenki.
- Odrežite 2 komada papira za pečenje, nešto većih dimenzija nego što je protvan za pečenje.
- Na stol stavite jedan komad papira, na njega premjestite vlažnu kuglu sa sjemenkama iz zdjele, pa na nju stavite drugi komad papira. Ovu kuglu sa sjemenkama treba razvaljati na veličinu protvana, a kad ne bi bilo gornjeg papira sjemenke bi se hvatale za valjak. Pokušajte razvaljati što tanje, na 2-3 mm debljine, a posebno obratite pozornost da vam u središnjem dijelu smjesa ne ostane puno deblja od rubova.
- Kad ste razvaljali smjesu, odignite/odlijepite gornji papir za pečenje, pa lagano nožićem il krugom za picu zarežite pravokutnike krekera. Nakon pečenja, po tom rasteru ćete krekere međusobno odvojiti.
- Stavite peći krekere u pećnicu zagrijanu na 100 stupnjeva Celzijusovih da se peku odnosno suše sljedećih 50 – 60 minuta. Svaka je pećnica malo drugačija, tako da se nemojte osloniti na ovu minutažu, nego treba i pratiti što se zbiva u pećnici. Cilj je da se krekeri osuše i stvrdnu. Dok god na lagani pritisak prsta na najdeblje krekere u sredini nastane mala udubina, krekeri još nisu suhi i stvrdnuti. Kad posignete da su tvrdi na dodir, izvadite ih van. Ako se prepeku, imat će malo gorkasti okus.
- Kad su krekeri pečeni/sušeni, izvadite ih iz pećnice, pa povucite papir s krekerima s vrućeg protvana (da se ne prepeku). Kad se ohlade, razlomite ih po crtama.
- Ovi suhi krekeri dobro podnose stajanje i po tjedan dana.
Napomena: Po želji možete sjemenke buče ili suncokreta u smjesu dodati cijele, pa će krekeri biti hrskaviji.
#2. Recept za krekere s cijelim sjemenkama buče i suncokreta
Sastojci (za veliki protvan, 37×46 cm):
- 6 žlica sjemenki suncokreta
- 3 žlice chia sjemenki
- 4 žlice bučinih sjemenki
- 1,5 dl vode
- 3 žlice sjemenki sezama
- 6 žlica sjemenki lana
- pola čajne žličice soli (može i bez)
- pola čajne žličice suhih začina po želji npr. mediteranska mješavina začina, pomiješane granule češnjaka i suhi origano, i slično (može i bez)
Priprema:
- U električnom mlinu za kavu sameljite 3 žlice suncokreta, 3 žlice chia sjemenki, 3 žlice sjemenki sezama i 6 žlica sjemenki lana. Sve samljevene sjemenke stavite u jednu zdjelu pa dodajte još 3 žlice cijelih sjemenki suncokreta i 4 žlice cijelih sjemenki buča. Dodajte još pola žličice soli i začine po želji, promiješajte žlicom, dodajte vode pa sve promiješajte žlicom toliko da se cijela smjesa navlaži i pretvori u jednu kuglu. Ostavite da odstoji pola sata.
- Daljna priprema jednaka je kao i u osnovnom receptu. Smjesu treba razvaljati između dva papira za pečenje na veličinu protvana te povući nožićem crte kroz dobivenu ploču – pri tome rasjecite cijele sjemenke ako su na putanji noža.
- Pečenje/sušenje je isto kao i u osnovnom receptu.
Piše i snimila: Snježana Ivić Gerovac