Prema pravilima LCHF prehrane možemo jesti većinu klasičnih mesnih i ribljih jela, s tim da uobičajene priloge – rižu, tjesteninu ili krumpir – zamijenimo povrćem. Nastojte kupovati svježe povrće, ali je dobro imati i neko smrznuto u rezervi. Povrća zaista ima jako mnogo vrsta, i može se pripremati na razne načine – prženo, pečeno, dinstano, kuhano, grilano.
Piše: Anita Šupe, nutricionistica
Povrće koje raste iznad zemlje ima manji sadržaj ugljikohidrata nego korjenasto povrće:
sve vrste kupusa, brokula, cvjetača, kelj, prokulica, špinat, blitva, raštika, mišancija, zelene mahune, artičoka, šparoge, tikvice, patlidžani, masline, sve vrste salate, endivija, matovilac, radič, rukola, krastavci, rajčica, paprika, koromač, celer, tikva (bundeva). Naravno tu je i lukovičasto povrce: luk, mladi luk, ljutika, česnjak, poriluk. Sve vrste gljiva mogu biti odličan prilog, ali i glavno jelo.
Ako ste manje osjetljivi na ugljikohidrate, ili vam u cilju nije mršavljenje, možete koristiti i korjenasto povrće poput rotkvice, cikle, čičoke, korabe, mrkve, pastrnjaka, repe, crne rotkve i sl. Svježe naribano korjenasto povrće ima manje ugljikohidrata nego skuhano, pa ga možete koristiti u umjerenim količinama na salatu, odlicno paše uz kiseli kupus.
Evo nekih ideja što možete raditi s povrćem:
Pire od cvjetače: skuhajte cvjetaču, zgnječite, pomiješajte sa vrhnjem i maslacom, te dodajte sol i papar. Puno ukusnije od pire krumpira! Na isti način možete pripremiti pire od korabe.
Popečci od povrća: upotrijebite korijen cvjetače ili brokule koji su ostali kad ste kuhali buketiće. Naribajte i pomiješajte sa ribanim sirom, jajem, sol i papar. Oblikujte kao ”pljeskavice” i pržite na tavi u dosta masnoće.
Patlidžan: podijelite na pola i zarežite po sredini. Posolite, popaprite i namažite maslinovim uljem. Pecite u pećnici na 200 stupnjeva 20 minuta. Možete ga i puniti: izdubite sredinu, pomiješajte sa umakom od mljevenog mesa ili rajčice, pospite ribanim sirom i zapecite u pećnici 15-20 minuta.
Evo što možete isprobati umjesto riže: Izribajte cvjetaču ili brokulu na gruboj strani ribeža. Popržite na tavi na maslacu, posolite, popaprite i začinite omiljenim začinom. Ili napravite varivo od povrća: izribajte tikvicu, šampinjone, koromač i papriku te pripremite na isti način.
Umjesto tjestenine: Napravite ”špagete” od tikvica – izrežite tikvicu na 0,5 cm tanke i 4 cm duge trake. Prokuhajte 1 minutu u kipućoj vodi. Servirajte umjesto špageta uz bolognese, milanese ili drugi umak za tjesteninu. Ili narežite bijeli ili crveni kupus na tanko i poslužite umjesto makarona.
Lasagne: narežite tikvicu po dužini na 0,5 cm tanke ploške. Posložite u pleh red tikvica, red bolognese umaka, vrhnje, pa opet sve ispočetka. Završite sa ribanim sirom i zapecite u pećnici.
Složenci od cvjetače/brokule: Cvjetiće cvjetače ili brokule posložite na pleh, dodajte komadiće piletine, dodajte malo špeka i mladog luka, zalijte sve mješavinom jaja i vrhnja i zapecite. Ili upotrijebite bilo koje drugo povrće za ovakve “složence”.
Moj favorit su tikvice, koromač, šampinjoni i mahune:
Tikvice prepolovim i pečem u pećnici ili ih narežem na kolutove i popržim na tavi na maslacu.
Koromač narežem na deblje kriške i pržim na maslacu.
Šampinjoni – pečeni, prženi ili na roštilju.
Volim i zelene mahune samo skuhane i začinjene maslinovim uljem. Naravno, treba posoliti povrće i jesti ga s masnoćom da bi bilo ukusno, hranjivo i sito.
Nadam se da vas nešto od ovog može inspirirati i olakšati vam da izbacite dosadnu tjesteninu, krumpir i rižu iz prehrane te da isprobate neke nove, korisnije priloge vašem jelu. Mogućnosti su bezbrojne, neka vas mašta vodi.
Piše: Anita Šupe, nutricionistica