Maline se beru u srpnju i kolovozu, a one jesenske, odnosno dvoredne, beru se od kraja rujna pa sve do pojave mraza. Plodovi se po mogućnostsi ubiru kad su suhi, a ne za kiša, tako da mogu nešto duže stajati. Maline su veoma osjetljive i ne mogu se dulje vrijeme čuvati, a za zimu se mogu zamrznuti ili ukuhati u sirupe, marmelade i želee.
Za zamrzavanje se biraju čvrsti, zdravi plodovi malina. Nakon čišćenja, pranja i cijeđenja slože se u plitke posude (primjerice protvan) na podlogu od papira za pečenje, međusobno odvojene, pa se stave u zamrzivač. Nakon dva-tri sata, kad se zamrznu, iz protvana iz prespemo u vrećice za zamrzavanje, u količini za jednokratnu uporabu. Zimi se koriste za pripremu slastica i sladoleda, frapea, sokova i smoothieja, ili se jedu sirove, dok još nisu sasvim odmrznute.
Ketoni maline za mršavljenje
Ketoni maline najnovije su hit-sredstvo za mršavljenje, pa ako ste ih na dijeti možete ih uzimati svježe, bez šećera i dodataka, u dijetnim kombinacijama smoothieja sa drugim voćem, ili utopljene u limunadu bez šećera aromatiziranoj listićima svježe metvice.
Malinovac
Sastojci: na 1 kg malina 1 kg šećera
Priprema: Oprane, očišćene i ocijeđene maline stavite u posudu, pospite šećerom, poklopite i ostavite da tako stoje 24 sata. Propasirajte ih, a dobiveni sok kuhajte dvadesetak minuta na slaboj vatri uz skidanje pjene. Malo ohladite pa procijedite i punite u čiste, suhe, sterilizirane boce. Sterilizirajte ih dva sata zagrijavanjem u pećnici na 105 stupnjeva Celzijusa. Boce zatvorite, označite datum i pohranite na hladno i tamno mjesto.
Džem od malina
Sastojci: na 1 kg malina 0,5 kg šećera
Priprema: Maline proberite, operite i pretvorite u kašu pomoću štapnog miksera. Ako imaju velike koštice, i ako je puno koštica, propasirajte ih. Izvažite ih i na svaki kilogram propasirane mase dodajte pola kile šećera. Po želji dodajte i nekoliko cijelih malina u propasiranu smjesu da bi se u džemu našli i komadići voća.
Kuhajte uz neprekidno miješanje dok se ne počne zgušnjavati. Punite marmeladu u manje, suhe i zagrijane staklenke. Ostavite poklopljeno dok se ne ohlade, a kad se na vrhu napravi pokorica, prelijte s malo ruma i zatvorite staklenke pa ih spremite na hladno i tamno mjesto.
Žele od malina
Sastojci: na 1 l prokuhanog soka malina 1 kg šećera
Priprema: Pripremljene maline kuhajte desetak minuta uz miješanje. Procijedite kroz gazu ili gusto sito i izvažite sok. Dodajte soku istu količinu šećera i kuhajte dalje bez miješanja, samo uz obiranje pjene oko 5 minuta. Još vruću tekućinu uspite u manje, suhe i zagrijane staklenke. Hlađenjem će se stisnuti u žele. Tada staklenke zatvorite i pohranite na hladno i tamno mjesto.
Sladoled od malina s jogurtom
Sastojci: 0,5 kg svježih ili smrznutih malina, 0,5 l jogurta, 1-2 žlicu šećera u prahu (po ukusu)
Priprema: Maline očistite odnosno odmrznite pa u zdjeli za miksanje promiješajte s jogurtom (umjesto ove dijete varijante koristiti možete i kiselo vrhnje). Usitnite štapnim mikserom do željene gustoće, zasladite pa stavite u zamrzivač na dva do tri sata. Kako biste izbjegli kristalizaciju, svakih desetak minuta izvadite podusu iz zamrzivača pa promiješajte mikserom. Nakon dva sata sladoled je spreman za posluživanje. Najbolje prija ukrašen sa šlagom, nekoliko cijelih malina, preliven malinovcem i posut naribanom crnom čokoladom.
Biskvit od jogurta s malinama
Sastojci: 25 dag brašna, 1 prašak za pecivo, 15 dag šećera, 1 žličica cimeta, 1 dl jogurta, 1 dl ulja, 2 jaja, 10 dag brašna od badema, 25 dag malina
Priprema: Pomiješamo brašno, mljevene bademe, prašak za pecivo, šećer i cimet pa dodamo jaja, ulje i jogurt i sve zajedno smiksamo dok dobijemo jednoličnu masu. Rahlo umiješamo maline, pa izlijemo u zamašćen protvan. Stavimo peći u zagrijanu pećnicu na 180 stupnjeva Celzijusa, pola sata. Kad se ohladi narežemo na kocke, poslužimo ih same ili sa šlagom.
Kocke s malinama i malinovcem
Sastojci:
Za tijesto: 3 jaja, 15 dag šećera u prahu, 1 vanilin šećer, 7,5 dag brašna, 2,5 dag škrobnog brašna (Gustina), 4 dag maslaca, korica i sok dobro opranog limuna
Za nadjev: 10 listova želatine, 2 jogurta, 0,5 l slatkog vrhnja, 0,5 kg malina, 2 dl malinovca. 1 preljev za torte
Priprema:
Bjelanjke istucite sa 7,5 dag šećera u prahu u čvrsti snijeg. Dodajte jedan po jedan žumanjak, brašno i škrobno brašno prosijano s praškom za pecivo, pa polagano miješajte. Primješajte i rastopljeni maslac.
U namašćen i brašnom posut protvan ulijte tu smjesu pa pecite 15 minuta na 200 stupnjeva Celzijusa.
Kad se ohladi, natopite biskvit razblaženim limunovim sokom, istucite slatko vrhnje i rastopite želatinu u mlakoj vodi. Dobro izmiješajte jogurt s preostalim šećerom, dodajte polovicu tučenog slatkog vrhnja i rastopljenu želatinu i polovicu malina. Premažite biskvit nadjevom pa izravnajte površinu lopaticom. Zagrijte malinovac pa ga zgusnite s preljevom za torte ili škrobnim brašnom. Kada se malo ohladi rasporedite ga po cijeloj površini nadjeva.
Kolač stavite u hladnjak, pa ga kad se ohladi razrežite na kocke. Svaku kocku ukrasite tučenim slatkim vrhnjem i jednom cijelom malinom.
Priredila: Agatha Borošak
Fotografija: Pixabay