Pileća juha ponekad se naziva još i “židovski penicilin” budući da povijest bilježi kako su židovski liječnici i rabini još u 12. stoljeću propisivali pileću juhu kao lijek, a i prije njih korištena je u kineskoj tradicionalnoj medicini. U svim je krajevima svijeta dio narodne medicine, a nova medicinska istraživanja potvrđuju njenu ljekovitost jer djeluje kao blagi antibiotik – sprječava nakupljanje neutrofila i izbijanje upala. Osim toga, cistein koji se oslobađa kuhanjem juhe razrjeđuje sluz – i onu u plućima i u sinusima, pa olakšava simptome gripe i prehlade.
Juha od pilećeg sitniša sa kostima koja se dugo kuha posebno je hranjiva. Obiluje kolagenom, argininom, cisteinom… i brojnim mineralima koji su u juhi u takvom stanju da ih tijelo može najlakše apsorbirati. Tako pileća juha pomaže i kod bolnih kostiju i zglobova, obnavlja kožu i smiruje upalne procese u crijevima, jača imunonosni sustav ogranizma i općenito ubrzava oporavak bolesnika.
Sastojci:
- 1 kg pilećeg sitniša sa kostima (krilca, vratovi, noge, jetrica, srca, želudac, hrbat)
- 3 velike mrkve
- 1/2 korijena celera
- 1 korijen peršina
- 1 crveni luk
- 2-3 česna češnjaka
- dobar rukohvat zelenih listova (peršin, celer, kelj, raštika, blitva, poriluk, mladi luk, brokula…)
- velika žlica soli
- 4-5 zrna papra
Po mogućnosti dodajte još i:
- 1 paradajz
- 1 paprika (neočišćena, s košticama)
- 1 zelenu korabicu
- 1 malu brokulu ili karfiol
- nekoliko mahuna
- šaku zrna graška ili boba
- malu tikvicu…
Priprema:
Očistite sitniš i povrće, po želji usitnite na manje komade, prelijte sa 2 – 3 litre hladne vode (voda mora dobro pokriti svo meso i povrće) dodajte jušnu žlicu soli i 4-5 zrna papra, poklopite pa stavite na jaku vatru da zakuha. Kad zavri vatru potpuno smanjite i ostavite da lagano kuha sljedećih dva sata, uz povremeno dolijevanje vode. Ako nemate toliko vremena za kuhanje, možete završiti najranije onda kad je pileći želudac kuhan, odnosno kad ga možete vilicom laganim pritiskom prerezati. Prema svom ukusu procijedite juhu, jedite je s povrćem ili zakuhanu s nekom tjesteninom ili knedlicama.
Kod gripe i prehlade jedite odnosno pijte procijeđenu juhu što topliju, još dok je vruća.
Piše i snimila: Snježana Ivić Gerovac