Domaće povrće okusom je superiorno onome s tržnica i supermarketa čak i kada stoji nekoliko mjeseci u zamrzivaču. Primjerice blitva koju kupim na placu, makar i direktno od malog proizvođača koji jamči da je jučer ubrana, nije niti blizu okusa blitvi koju sama uzgojim i ljeti spremam za zimnicu u zamrzivač. A tako je i sa svim drugim povrćem, pa je zato zimi ledenica u podrumu glavni opskrbljivač naše kuhinje.
Osnovno je pravilo zamrzavanja koristiti zdravo, svježe ubrano i zrelo povrće, a način zamrzavanja ovisit će o vrsti povrća te za što ga zimi želimo koristiti. Većinu povrća blanširamo odnosno na nekoliko minuta uranjamo u kipuću vodi ili, još bolje, stavljamo na paru čime će sačuvati više okusa. Običaj je nakon toga povrće rashladiti pod mlazom hladne vode, no ja to izbjegavam jer je to daljnje ispiranje i time gubitak okusa i mirisa povrća koje spremam.
Trajanje povrća u zamrzivaču je najviše 12 mjeseci, uz preporuku korištenja: “što prije, to bolje”. Idealno je planirati zimnicu iz zamrzivača za one mjesece kad nemamo izobilje svježeg povrća u vrtu, a to je najdulje 9 mjeseci: od listopada do srpnja sljedeće godine. U srpnju povrće koje nismo iskoristili izvadimo iz ledenice i stavimo na kompost, očistimo škrinju i počinjemo prikupljanje povrća za sljedeću zimu, kako već dospijeva na gredici. Važno je da koristite kvalitetne i čvrste vrećice za zamrzavanje, da ih dobro zatvorite i iz njih pri tome istisnite zrak, ili da koristite vakumiralicu, a na paket prije stavljanja u zamrzivač stavite i naljepnicu na kojoj naznačite što je unutra i kad je stavljeno u zamrzivač.
Što se isplati zamrzavati?
Zamrzavati se može sve, ali ponekad je to besmisleno. Primjerice, pasirani se paradajz može zamrznuti za zimu, ali ako ste ga već pasirali onda ga čuvajte u bocama ukuhanog. Tako je ukusniji, zdraviji i ne zauzima mjesto u ledenici niti troši električnu energiju. Korijen mrkve, peršina i celera također se može zamrznuti nakon blanširanja, ali zamrzavanjem gubi okus, pa je bolje čuvati ga u trapu, tresetu, vlažnom pijesku, ako imate mogućnosti. Zelje se također može zamrznuti nakon blanširanja, pa se koristi, primjerice za krpice sa zeljem, ali zapravo čemu kad kiseljenjem zelje oplemeni i postane izvrstan zimski izvor vitamina C. U vrećice se može složiti i kuhana cikla koje se zimi odmrzne, nareže na ploške i začini za salatu, no zamrzavanjem postane kašasta pa nije niti približno ukusna kao ona ukiseljena. Patlidžani se narežu na ploške, ispeku i zamrznu, ali zimi su najukusnji u ajvaru ili pindžuru. Krumpir, luk – da može se zamrznuti, ali gube okus, a odlično se čuvaju u podrumu.
Evo popisa povrća koje se isplati čuvati u zamrzivaču i kako ga spremati:
PAPRIKE BABURE
Za kuhanje punjenih paprika zimi napravimo na paprikama okrugli otvor i očistimo ih od sjemenki, operemo, osušimo i spremimo u vrećice po onoliko komada koliko nam obično treba. Zimi ih izvadimo i odmah napunimo pripremljenom smjesom i stavimo kuhati, bez odmrzavanja.
Za juhe i umake narežemo paprike na trakice pa složimo na protvan tako da se međusobno ne dodiruju i stavimo u zamrzivač na dva sata da se zamrznu. Potom ih stavimo u vrećice i u zamrzivača, a zimi ih iz vrećica vadimo u količini po potrebi.
ROG PAPRIKE (pečene)
Mesnate crvene rog paprike ispečemo u pećnici, tako da im kožica pocrni, pokrijemo na nekoliko minuta krpom da se odvoji od mesa, očistimo paprike od sjemenki, peteljki i kožica, pa filete stavimo u vrećice za zamrzavanje u manjim porcijama. Zimi ih vadimo noć prije uporabe, a kad se otope začinimo ih solju, uljem i češnjakom.
RAJČICA
Za dodavanje juhi i varivima odaberemo manje, zdrave i čvrste rajčice, operemo ih, osušimo i stavimo više komada u vrećicu. Zimi vadimo jednu po jednu, po potrebi, i bez odmrzavanja samo ubacimo u juhu ili varivo.
BUČA (zelena buča)
Buče za bučnicu i variva spremamo tako da mesnati dio naribamo (najbolje na ribežu za kiselu repu, ali može i na onom običnom za jabuke) i posolimo da otpusti tekućinu. Potom buće dobro stisnemo šakama ili u krpi, pa spremimo u vrećice u količini koja nam je potrebna za jednu upotrebu. Za bučnicu ih zimi vadimo noć prije uporabe da se otope, a za varivo ih iz zamrzivača odmah stavljamo na vatru.
TIKVICE
Za juhu od tikvica u zamrzivač spremamo ploške ili komade tikvica, ovisno je li tikvica ubrana mlada ili je već malo “prerasla”. Mlade tikvice, čija kora još nije pretvrda i koje nisu pune velikih sjemenki, naražemo na ploške ili veće komade. Prerasle tikvice ogulimo i očistimo od sjemenki, pa bijelo meso u komadima slažemo u vrećicu. Zamrzavamo u količinama za jednu uporabu. Kuhati se stavljaju bez odmrzavanja.
Za pripremu rižota i umaka od tikvica uzet ćemo mlade, cijele tikvice koje se naribaju, posole i ostave stajati desetak minuta. Potom se dobro istisnu i spremaju u vrećice u količinama za jednu uporabu. Prije kuhanja ih nije potrebno odmrzavati.
BLITVA, KELJ, RAŠTIKA, BROKULA, KARFIOL, ŠPINAT, KOPRIVA, PORILUK, MAHUNE
Zelene listove očistimo, operemo, narežemo na manje komadiće (kako već običavamo) i na dvije minute blanširamo u vreloj i nesoljenoj vodi odnosno stavimo da se pari. Kad se ohlade spremamo u vrećice za jednu uporabu. Prije kuhanja nije potrebno odmrzavati – direkno ih ubacimo u kipuću vodu.
GRAŠAK, MLADI GRAH, BOB
Očistite, operite i osušite pa složite u vrećice, iz kojih možete uzeti količinu po potrebi. Prije kuhanja ih nije potrebno odmrzavati.
GLJIVE
Ako nemate mogućnosti za kvalitetno sušenje ubranih gljiva koje ne možete odmah iskoristiti, tada iz zamrznite. Za pripremu umaka i variva gljive očistimo, narežemo na listiće i blanširamo dvije minute u kipućoj vodi. Ocijedimo ih i kad se ohlade stavimo u vrećice za zamrzavanje. Stavljamo ih direktno kuhati bez odmrzavanja.
KUKURUZ
Kukuruz za kuhanje samo složite u vrećice, najbolje po jedan, i stavite u zamrzivač. Zamrznute stavljajte kuhati direktno u kipuću vodu.
KORABICA
Očistite ih, ogulite i po želji ostavite cijele ili narežite na komade, blanširajte na dvije minute, ohladite pa stavite na pleh i ledenicu na dva sata da se zamrznu. Spremite u vrećice pa vadite po potrebi. Prije kuhanja nije potrebno odmrzavanje.
ZELENJE ZA JUHU I ZAČINSKO BILJE
Zeleno lišće koje inače stavljamo u juhu (peršin, kelj, raštika, zelje, listovi celera i poriluka…) zasebno ili zajedno sitno nasjeckamo pa stavimo u plastične posude (mogu biti i one za sladoled) pa stavite u zamrzivač. Zimi uzimajte onoliko koliko vam treba i direktno ubacite u jelo kojem začine dodajete.
Peršin i bosiljak možete usitnjene rasporediti u posudica za kocke leda i stavite zamrzavati. Kad se zalede izvadite ih ih posude i stavite u vrećicu, pa ih jednu po jednu uzimajte i dodajte jelu koje želite začiniti.
Piše: Agatha Borošak
Ilustrativna fotografija: Pixabay.com