Prava, domaća palenta najbolja je ako se priprema od neke stare sorte domaćeg kukuruza, kakav je, primjerice, osmoredac. Pošto smo ga skinuli s klipa (orunili) i ispuhali pljevu, ugrubo ga sameljemo u kućnom mlinu za žitarice – suvremenom električnom ili starinskom ručnom.
Dobivenu krupicu prosijemo u rijetkom situ tako da ljuštura (posije, mekinje) ostane u situ.
Sada valja odlučiti o količini palente koja nam treba. Omjer vode i palente uvijek je isti – 2:1 – dvije šalice vode na šalicu krupice.
Sastojci:
- 2 šalice vode
- prstohvat soli
- žličica maslaca
- 1 šalica kukuruzne krupice
Priprema:
- Kada smo odlučili o količini, vodu stavimo na vatru u primjerenoj posudi. Na šalicu vode dodamo obilniji prstohvat soli, i putra koliko stane u malu žlicu (po šalici).
- Kada voda uzavre, sipamo krupicu. Nekada se krupica sipala vrlo polako uz što brže miješanje da se ne stvore grudice. Danas je to najbolje učiniti električnim mikserom s obje rotirajuće metlice (miješalicom za palačinke). Uključimo mikser na najveću brzinu dok sipamo krupicu u vruću vodu i tako miješamo dok ne zavrije i nestane zadnja potencijalna grudica.
- Palentu treba kuhati na laganoj vatri. Ako se priprema na plinu, na plamenik treba staviti masivnu metalnu podlošku. Posudu poklopite i palentu povremeno miješajte širokom kuhačom, tako da se donji dio mase sa dna uvijek prebacuje na vrh.
- Uz takvu laganu pripremu, palentu valja kuhati sat vremena. Na kraju se makne s plamena i ostavi poklopljeno da se smiri 10 – 15 minuta.
Rezultat – ne može biti ukusnije. Servira se s mlijekom, jogurtom, kiselim jogurtom ili vrhnjem, kao prilog uz brudet, gulaš, sarmu…
Piše i snimila: Snježana Ivić Gerovac