Ljupčac (lat. Levisticum officinale) je cijenjena začinska biljka i veoma popularna trajnica u našim vrtovima. Poznatiji je možda kao biljka Vegeta ili Maggiekraut, jer ljupčac je glavni sastojak u tim začinima.
Ljupčac naraste metar u visinu, raste kao grm, a najviše se koriste veliki nazubljeni listovi i stabiljke. Rjeđe se koriste sjemenke i korijen, a i oni su jestivi i daju začin jelu.
Početkom Nove ere ljupčac su iz jugozapadne Azije u Europu donijeli Rimljani s nekog od svojih osvajačkih pohoda, a sve do kasnog srednjeg vijeka smatran je afrodizijakom. Zato ima ime ljubavi – mi ga zovemo ljupčac, Englezi „lovage“, Rusi „ljubistok“, a Nijemci „Liebstockel“.
Ljupčac je jak začin, koji lako preuzme cijelo jelo i zato ga treba odmjereno dozirati. Ljupčac jela čini slanijima, pa se koristi i kao zamjena za sol u dijetetskoj kuhinji. Dodaje se sitno sjeckano svježe lišće kao začin salata, ili se ukuhava u juhe, umake i variva. Talijani ga koriste zajedno s češnjakom i origanom kao začin paradajzu.
Ovo je slovenski recept za okrepljujuću proljetnu juhu u kojoj ljupčac nije začin, nego glavni sastojak. Ljupčac je višegodišnja biljka, koja se u vrtu rano zazeleni, tako da u svibnju već imamo na raspolaganju dobar snop listova.
Sastojci za 4 osobe:
- 1 veliki snop listova ljupčaca
- 1 srednji crveni luk
- malo soli
- 1 žlica pešta od slanine ili zaseke
- 2 šnite kruha
- 1 jaje
- 2 žlice ulja ili masti
Priprema:
- Ljupčac sitno nasjeckamo, pa odvojimo dvije trećine. Sitno nasjeckamo i luk.
- U lonac uspemo žlicu ulja ili masti, pa prepržimo nasjeckani luk. Kad postakleni dodamo dvije trećine ljupčaca, malo popržimo pa zalijemo s 1 litrom vode. Dodamo prstohvat soli i 1 žlicu pešta od slanine ili slovensku zaseku. Kad zakipi smanjimo i ostavimo da se tako kuha sljedećih 40 minuta.
- Kad je juha kuhana, ispohamo kruh. U zdjelici umutimo jaje. Dvije šnite kruha narežemo na kockice pa ih namočimo u jaje i malo promiješamo vilicom da se sve kockice kruha namoče. Pričekamo da kruh popije umućeno jaje.
- U tavi zagrijemo žlicu ulja ili masti i prepržimo kockice kruha do lijepe zlatne boje. Kad su gotove, posipamo ih po kuhanoj juhi.
Napomena: Pešt od slanine radi se tako da se 50 grama pancete ili dimljenog špeka u sjeckalici do paštete usitni zajedno s 2 česna češnjaka i malo peršinovog lista. Tako dobiveni pešt može se koristiti odmah za namaze ili dodatke jelima, ili se stavi u staklenku i prelije zagrijanom svinjskom mašću i tako drži u hladnjaku.
Piše: Snježana Ivić Gerovac
Fotografija: Turisticnekmetije.si