Kiseljenje krastavaca krajnje je jednostavno. Potrebni su vam kornišon krastavci – što sitniji to bolji. Nemojte ih na tržnici kupovati nakon velikih kiša, kada su napuhnuti od naglog priljeva vode i neće biti fino hrskavi i čvrsti kad se ukisele.
Dobro ih operite, posušite krpom, i složite u staklenke podjednake visine.
Odaberite manje staklenke tako da se nakon otvaranja brzo potroše. Ugurajte ih što više u svaku staklenku, tako da poslije ne “plivaju” u kiselini.
Priprema octene otopine
U staklenke s krastavcima možete dodati još i po nekoliko zrna papra i grančicu kopra. Nakon što ste napunili staklenke, pripremite kiselu otopinu alkoholnog octa.
Za zimnicu inače koristimo omjer 1:3 odnosno na litru alkoholnog octa tri litre vode.
Kod krastavaca otopina može biti i blaža i to po ovom receptu: na 2 dl alkoholnog octa stavite 7 dl vode te po jednu čajnu žlicu soli i šećera. Ako vam smeta šećer u zimnici, nije ga nužno dodati.
Na kilogram krastavaca ide oko pola litre octene otopine.
Svaku staklenku napunite hladnom otopinom octa do vrha, pustite da odstoji pola sata, pa ako je potrebno nadolijte još kiseline.
Zatvorite dobro poklopcem s navojem.
Pasterizacija staklenki u loncu
Na dno većeg širokog lonca stavite kuhinjsku krpu ili, još bolje, mrežu za povrće, pa na nju stavite staklenke. Dolijte hladne vode do dvije trećine visine staklenki.
Stavite na vatru pa kuhajte dok vode ne proključa. Tada ugasite vatru, izvadite staklenke, pa ih pokrijte dekom da se sporo hlade.
Kad se ohlade obirišite ih i spremite u smočnicu.
Piše i snimila: Snježana Ivić Gerovac
Naslovna fotografija: iStock
Krastavce kisele Martina i Danica Vojvodić, OPG Ivan Vojvodić, Novaki, Sveta Nedelja