U svojoj su kuhinji bob cijenili i stari Grci i Rimljani, a i do danas ostao prvorazredni specijalitet. Ipak, danas se uzgaja mnogo manje boba jer ga je kao plodonosnija kultura sa europskih i mediteranskih polja istisnuo američki grah. Bob se zato rijetko suši i čuva za zimska variva, a koristi se prije svega svjež (ili zamrznut) mladi bob.
Evo nekoliko jednostavnih recepata za prva proljetna jela sa zelenilom iz naših povrtnjaka. Ako nije potrebno ljuštenje boba, sva su brzo gotova.
Salata od mladog boba
Očistimo bob iz mahuna pa ga stavimo kuhati u zasoljenu vodu. Ohlađenog ogulimo od kožice (ili ne, ovisno o vašem ukusu), začinimo maslinovim uljem, octom, češnjakom i po želji ostalim začinima (papar, sol, list peršina, kopra ili korijandera”.
Mišanca s mladim mahunama boba
Ovo je idealno prvo zeleno jelo iz našeg povrtnjaka. Uberemo dospjelo zeleno lišće špinata, blitve, mladog kupusa i kelja, nekoliko listova maslačka, desetak sasvim mladih mahuna boba (cijelih), koji list raštike, nekoliko mladih krumpira narežemo na kockice. Kad je skuhano ocijedite, prelijte maslinovim uljem i začinite češnjakom. Ovo može biti glavno jelo ili prilog ribi sa žara, a u vegatarijanskoj varijanti falafalu.
Zeleni umak od boba
Na maslinovom ulju popržite sitno nasjeckani mladi luk, pa dodajte očišćeni bob i kratko propirjajte. Podlijevajte vodom, začinite paprom, nasjeckanim češnjakom, peršinom, korijanderom… Kad je bob pirjan štapnim mikserom usitnite ga u zeleni prelijev za tjesteninu uz koji ćete poslužiti još i parmezan, a može se servirati i kao umak uz pečenja.
Krem juha od boba i korijandera
U 1 litri slane vode kuhajte mladi očišćeni bob (2 šalice) i zelene stabiljke korijandera (pola šalice) te dva mlada krumpira. Kada je sve kuhano štapnim mikserom povrće usitnite u krem juhu, začinite s malo maslaca ili maslinovog ulja i, po želji, začinite sa jednom ili dvije jušne žlice mlijeka ili vrhnja za kuhanje.
Proljetno varivo od boba à la ajngemahtec
U slanu vodu stavite kuhati (u količinama po želji) očišćeni bob, na kolutove narezanu mladu mrkvu i kockice mladog krumpira, nasjeckane stabiljke mladog luka i mladog češnjaka. Kada je skuhano, odvojimo jednu šalicu povrća s malo juhe, dodamo nasjeckano lišće peršina i štapnim mikserom pretvorimo u pastu koju ćemo vratiti u varivo kako bismo ga zgusnuli. Na tavi zagrijemo maslinovo ulje, dodamo mu žličicu-dvije slatke crvene paprike u prahu, žlicu brašna i umiješamo u varivo. U mesnoj verziji s povrćem u lonac stavljamo kuhati piletinu. Meni je najbolji ako mu dodam meso kao za ajngemahtec: krilca, vratove i iznutrice. Jednom sam u Hrvatskom Zagorju jela ovo varivo pripremljeno samo sa pilećim želucima, i bilo je izvrsno!
Piše: Agatha Borošak