Vrijeme je bučnice – kultne, neodoljive zagorske slane savijače koja se radi od buče. Riječ je o vrsti bundeve odnosno tikve koja se tradicionalno sadi na velikim površinama u seoskim domaćinstvima kao hrana za svinje (zato ju ponekad nazivaju i svinjskom bučom). Kad naraste poprimi prvo svjetlozelenu pa tamnozelenu boju, a potom počne žutjeti. Za kulinarsku uporabu bere se kad je zelena, mlada buča, kada je njena unutrašnjost meka i sočna. Čim počne žutjeti od peteljke više nije pogodna za kuhinju, već se ostavlja kao hrana za svinje. Takve se buče mogu kupiti i na tržnicama, ponekad već očišćene i naribane za bučnicu. Kako se radi prava zagorska bučnica, ona kakvu je radila i njena prabaka, pokazala nam je Kristina Hršak, iz Prigorja kod Đurmanca. Prvo se zamijesi glatko tijesto.
Sastojci tijesta:
- 3 šalice glatkog brašna
- 1 prstohvat soli
- 3 žlice ulja,
- 1 šalica mlake vode
- 1 jaje (po želji, nije nužno)
Sastojci za tijesto se pomiješaju i nastave mijesiti 10-tak minuta, kako bi tijesto postalo posve glatko. Ako vam se smjesa za tijesto čini pretvrdom, nemojte joj dodavati vode, nego namočite ruku kojom mijesite u mlaku vodu, i ponovite to sve dok ne dobijete fino rastezljivu, glatku masu. Kada ste tijesto zamijesili, ostavite ga stajati barem pola sata u pobrašnjenoj posudi. S gornje strane tijesto lagano nauljite kako se ne bi sušilo na zraku, pa pokrijte krpom. Još bolje će biti ako tijesto umotate u vrećicu za zamrzavanje i ostavite da preko noći stoji u hladnjaku.
Priprema buče za nadjev
Dok tijesto stoji pripremite buču za nadjev. Potrebno vam je pola srednje velike buče odnosno 1 kg naribane buče. Buča se čisti tako da se rasječe cijelom dužinom, prvo na polovinu, a potom na četvrtine. Prvo se žlicom izdube i odstrane koštice i očisti unutrašnjost, sve do mesa, a potom se nožem oguli kora. Očišćene komade mesa buče, blijedozelene boje, potom naribamo na ribežu za repu. Ako nemate takav ribež, upotrijebite ručni ribež za jabuke. Naribanu buču dobro nasolite (za 1 kg ribane buče potrebna je 1 velika žlica soli) pa ostavite da odstoji 10-20 minuta da pusti vodu. Tada je dobro istisnite, bilo dlanovima bilo pritišćući buču umotanu u čistu kuhinjsku krpu, kao na fotografijama, kako čini naša domaćica Kristina.
Sastojci nadjeva:
- 1 kg naribane buče
- pola kilograma svježeg sira
- 2 dl kiselog vrhnja
- 2 jaja
- sol
Promiješajte dobro istisnutu buču sa drugim sastojcima nadjeva, probajte je li dovoljno slano pa po potrebi dosolite. .
Zdjelu s nadjevom ostavite sa strane, pa počnite razvlačiti tijesto.
Razvlačenje tijesta
Tijesto za bučnicu razvlači se na cijeloj površini kuhinjskog stola. Pobrašnite podlogu za razvlačenje pa kuglu tijesta prvo raširite valjkom za tijesto. Kad je prekrila oko pola površine stola, tijesto poškropite uljem pa ga nastavite razvlačiti ručno, malo pomalo, sve krajeve podjednako, obilazeći oko stola nekoliko puta.
Kada tijesto prekrije cijelu površinu stola, lijevom i desnom stranom uzduž stola rasporedite nadjev i dobro ga razmažite.
Zarolajte bučnicu odižući stoljnjak dok se prva savijača ne zarola do polovine stola. Zatim prijeđite na suprotnu stranu, ponovo podignite stoljnjak i napravite tako drugu rolu. Rolajući tanjurić između savijača razdvojite tijesto na dva dijela, a potom tanjurićem narežite i tzv. štruklece.
Pečenje bučnice
Protvan pripremite tako da ga dobro namastite maslacem, tako da se bijeli. Poslažite štruklece u protvan gusto jedan uz drugi, pa još poškropite uljem odozgo po njima, ili pospite male komadiće maslaca po površini.
Pećnicu zagrijte na 200 stupnjeva Celzijusovih pa bučnicu pecite 40 do 50 minuta.
Naša domaćica Kristina Hršak peče reš bučnicu, što savjetuje i vama, jer ako nije dobro pečena buča iz nadjeva će
otpustiti vodu pa tijesto neće biti fino hrskavo. Bučnica najbolje prija dok je vruća, tek izvađena iz pećnice, ili još bolje, ispod peke ili iz krušne peći.
Uz pravu zagorsku bučnicu preporučamo i hladni zagorski gemišt. U slast!
FOTORECEPT SA SVIM FAZAMA IZRADE